Обележено 72 године од ослобођења концентрационог логора у Аустрији!
Вулин који је предводио државну церемонију обележавања 72 године од ослобођења тог концентрационог логора у Аустрији, рекао је да свет не сме да прећути да се фашизам поново рађа
Министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Александар Вулин открио је данас нову спомен-плочу посвећену Србима који су животе изгубили у Mauthauzenu, а затим је положио венце и одао почаст страдалима, поручивши да свет не сме више да допушта да се зло понавља.
ЕКСКЛУЗИВНИ СНИМЦИ СА ПРОБЕ "ЧЕЛИК 2017"! Погледајте како гађају Милош, Лазар, Нора и Морава (ВИДЕО)
Руски историчар Фурсов: Међународна КРИМИНАЛНА организација је створила лажну државу Косово
Вулин који је предводио државну церемонију обележавања 72 године од ослобођења тог концентрационог логора у Аустрији, рекао је да свет не сме да прећути да се фашизам поново рађа, да се враћа и то под својим правим именом - да се враћа над костима најстрашније уморене јасеновачке деце.
- Буде ли ћутао да се фашизам враћа, дочекаће да га види и у својој земљи - рекао је Вулин.
Он је указао и да је Србија поносна на своју историју и да неће дозволити да се историја мења и да се о њој говори било како другачије него онако као што је било.
Према његовим речима, Србија је и тада, као што је и сада, увек била на страни слободе и људског рода. Тамо где је Србија, тамо је и слобода, али Србија хоће да упозори овде у Mauthauzenu да свет не сме више да допушта да се зло понавља и да окреће главу од зла које се дешава, које се већ поновило, рекао је Вулин.
- Ако се изнад јасеновачких костију, изнад поклане јасеновачке деце поново појавила табле на којој пише ''За дом спремни'', ако се у Јасеновцу легитимно и од стране власти дозвољено појавила табле са усташким поздравом, онда ће се и у Mauthauzenu појавити табле за ''Зиг хајл'' - истакао је Вулин.
Указујући да нема разлике између ''''Зиг хајл'''' и ''''За дом спремни'''', министар је оценио да, ако свет ћути и прихвата да се сваке године на Јелачића плацу, изнад Јадовна, Јасеновца, појављују усташе, онда ће допустити и дочекати да се му се испод Брандербуршке капије појаве људи који носе кукасте крстеве и узвикују "Зиг хајл".
Интернационализам повезује
Овогодишња комеморација поводом ослобађања концентрационог логора Mauthauzen и његових 49 споредних логора, одржана је под мотом "Интернационализам повезује". Од 2006. уведен је мото комеморације, који се стално мења, и који треба да подстакне, пре свега младе људе, да се суоче са временом и идеологијом националсоцијализма, као и да направе поређење са својим светом.
Mauthauzen је био највећи нацистички концентрациони логор на територији данашње Аустрије, а његов циљ је био уништавање кроз рад. Заточеници су морали током читавог дана да носе камење тежине од 50 килограма преко такозваних "степеница смрти". Од 1943. радови у каменолому су смањени и заточеници су изнајмљивани војној индустрији. У концентрационом логору Mauthauzen је било затворено око 200.000 људи, од којих готово половина није преживела ту "машинерију смрти".
Већ у априлу 1938. године, само неколико дана након "Аншлуса" Аустрије Трећем рајху, С С започиње преговоре о преузимању терена у Mauthauzenu. Први затвореници су у Mauthauzen допремљени 8. августа из логора Дахау. У Mauthauzenu и његових 40 споредних логора, од 8. августа 1938. године до 5. маја 1945, када су логор ослободили војници Треће Америчке армије, било је заточено преко 200.000 људи из више од 30 европских и ваневропских земаља.
Око 120.000 људи није преживело страхоте тог концентрационог логора, који је био обележен степеном три, најгором категоријом логора и значило је уништење заточеника. До 1943. Mauthauzen је био логор за "уништавање" у којем су владали тешки услови заточеништва. Од 1941. је гасна комора била део "машинерије смрти", а лешеви су спаљивани у посебним крематоријумима, након што су жртвама одузети сви вредности предмети, као и златни зуби. Међу заточеницима је било око 7.000 Срба, а више од половине није дочекало ослобођење логора.
Први заточеници српског порекла стигли су у Mauthauzen октобра 1940. То су била четворица шпанских интербригадиста који су дошли са групом од 40 бораца републиканске армије из шпанског грађанског рата. Друга већа група из Србије упућена је у Mauthauzen октобра 1942. године, а последња је стигла почетком новембра 1944. године. Поред та два, било је још 18 транспорта из нацистичких логора у окупираној Србији.