Од сутра НЕШТО ново у Србији: ПРВИ ЗАКОН по ЕВРОПСКИМ СТАНДАРДИМА
44 специјализована заменика тужиоца и шест финансијских форензичара
Поводом почетка примене новог Закона о организацији и надлежности државних органа у сузбијању организованог криминала, тероризма и корупције од 1. марта при Вишим судовима у Београду, Новом Саду, Нишу и Краљеву формирана су посебна судска одељења за сузбијање корупције.
Прочитајте и :
Највећу територијалну надлежност од њих има Посебно одељење за сузбијање корупције Вишег суда у Београду јер ће поступати у предметима коруптивних кривичних дела за подручје Апелационог суда у Београду, а територија београдске апелације обухвата око три милиона становника.
Виши суд у Београду још од 2003. године има посебна одељења која суде кривична дела организованог криминала и ратне злочине, а ново одељење бавиће се коруптивним кривичним делима.
Председник Вишег суда у Београду Александар Степеновић прецизирао је да се поступање Посебног одељења за сузбијање корупције односи на кривичне поступке за нова кривична дела против привреде чија примена такође почиње 1. марта.
Обухвата и кривична дела против привреде уколико вредност имовинске користи не прелази износ од 200 милиона динара, када односно вредност јавне набавке не прелази износ од 800 милиона динара и друга кривична дела, за која није прописана искључива надлежност Посебног одељења за организовани криминал, рекао је председник Вишег суда у Београду.
Састав и организација
У Посебном одељењу за сузбијање корупције, према речима Степановића, одређено је да поступа седам судија и за сада су формирана два судска већа, ванрасправно веће и судија за претходни поступак, које чине судије Вишег суда у Београду и судије из других судова са подручја београдске апелације, које је упутио Високи савет судства.
- Све судије које су распоређене у ново посебно одељење, имају дугогодишње искуство у кривичној материји и испуњавају све прописане законске услове, укључујући и позитивне безбедносне провере обављене ради утврђивања постојања сметњи са становишта заштите јавног поретка и безбедности Републике Србије - истакао је Степановић.
Што се тиче рада овог одељења, у плану је да се због тренутно ограничених просторних капацитета суђења одржавају у две смене, све до пресељења у старо седиште Вишег суда у Београду у Савској улици (Палата правде).
- Иначе, овакав начин дана две смене је организован у Посебном одељењем за организовани криминал и Одељењу за ратне злочине - напоменуо је Степановић.
Он је истакао да су све судије које су распоређене да поступају у Посебном одељењу за сузбијање корупције, укључујући и судско особље, прошле специјалну обуку коју је у претходном периоду спровела Правосудна академија уз предаваче експерте.
- Сходно одредбама новог Закона, судије су ново Посебно одељење распоређене на мандат од шест година, док је председник тог одељења постављен на мандат од четири године - напоменуо је Степеновић указујући да се исте одредбе већ примењују у раду посебних одељења за организовани криминал и за ратне злоцине.
Говорећи о значају формирања овог одељења, подсетио је да је корупција комлексна појава у сваком друштву, чији су појавни облици махом прикривени, стално се мењају и прилагођавају готово свим друштвеним условима, па је, како је указао, доказивање коруптивних кривичних дела и процесуирање њених учинилаца изузетно отежано у кривичном поступку.
После састанка са Меркеловом: На званичном сајту немачке владе освануо ДОКАЗ уважавања Србије (ФОТО)
То значи да, ако на пример, вредност имовинске користи прелази износ од 200 милиона динара, односно вредност јавне набавке прелази износ од 800 милиона динара, за њих ће бити надлежно - Посебно одељење суда за организовани криминал.
Према његовим речима, нови Закон чија примена почиње сутра, по први пут у складу са европском праксом, предвиђа унапређени систем непосредне сарадње репресивних органа са другим државним органима.
- За борбу против корупције од примарног значаја је постојање адекватног законодавног оквира и специјализованих институција и органа, који ће тимским деловањем, уз континуирано усавршавање, ефикасно деловати на сузбијање коруптивних кривичних дела и свих облика корупције - истакао је председник Вишег суда у Београду.
Ту се пре свега, како је указао, ради о новинама које се тичу "службеника за везу" из других државних органа, као и формирања "ударних група" - као напредног института за разрешење нарочито сложених питања.
МАСОВНА ТУЧА на Аутокоманди: Неколико особа повређено, хитна помоћ на терену
- У састав ударних група улазе стручњаци различитих профила, у првом реду финансијски форензичари који имају задатак да непосредно пружају помоћ јавном тужиоцу и судијама у анализи токова новца и финансијских трансакција у циљу кривичног гоњења - напоменуо је председник Вишег суда у Београду.
Он сматра да ће овај вид јачања капацитета судија, тужиоца и полиције, уз њихову континуирану обуку, која је сада законом обавезујућа и након што су судије распоређене у Посебно одељење, омогућити да стручни и искусни кадрови применом нових законских инструмента, квалитетно и ефикасно поступају у циљу сузбијања корптивних кривичних дела.
- На тај начин они ће моћи да допринесу конкретним резултатима на пољу свеобухватне борбе против корпуције, која је уједно и један од кључних услова за чланство наше државе у Европској унији предвиђен Стратегијом за Западни Балкан, која је недавно усвојена од стране Европске комисије - закључио је Степановић.
Истовремено са почетком рада посебних одељења судова, од сутра почињу са радом и четири посебна одељења виших тужилаштава у којима ће радити 44 специјализована заменика тужиоца и шест финансијских форензичара.
Ова одељења су формирана при Вишим јавним тужилаштвима су формирана у Београду, Новом Саду, Нишу и Краљеву и бавиће се случајевима корупције против осумњичених којима се на терет ставља неки вид злоупотребе, која је мања од 200 милиона динара.
На челу нове организационе мреже биће Тужилаштво за организовани криминал, које ће процесуирати кривична дела "високе корупције", у којима имовинска вредност прелази 200 милиона динар