Опасност: Србијом хара СМРТОНОСНИ ПАРАЗИТ, већ однео три живота
Чувајте се
Смртоносни паразит мултилокуларни ехинококус, који са животиња прелази на људе, стигао је и у Србију и прети деци која имају кућне љубимце, упозорава Пастеров завод у Новом Саду. Овај мутирани облик обичног ехинококуса долази нам из Мађарске, животињама не може ништа, али зато, када уђе у људски организам, напада најпре јетру, затим се шири на цео организам и на крају изазива смрт.
Пред њом се молио кнез Лазар: Ово је ЧУДОТВОРНА икона, после ШЕСТ ВЕКОВА враћена у Србију
Стручњаци упозоравају да је највећи проблем то што се мултиокуларни ехинококус веома тешко дијагностикује, а кад лекари открију о чему је реч, болест већ постаје неизлечива.
У Србији до сада однео три живота
У Пастеровом заводу у Новом Саду кажу да ово није први пут да опаки паразит хара Србијом, али никада није био у овом мутираном облику.
- У Србији су у последње три године забележена три смртна случаја услед обичног ехинококуса. Људи су се заразили због нехигијенског односа према псима. Чак је и тим паразитом било заражено и десетине деце, али је код већине успешно лечен откривају у овом заводу.
У новосадском Пастеровом заводу потврдили су да је смртоносни паразит највероватније већ стигао у нашу земљу из Мађарске и да је питање дана када ће бити откривен први случај заразе.
- Ехинококус, чак и онај "обични", веома је опасан. Овај паразит са дивљих животиња прелази на псе и мачке, а са њих на људе. Ствар је у томе што животињама не може ништа, а по људе може да буде смртоносан. Посебну опасност представља чињеница да се сада појавио и мутирани облик овог паразита, такозвани мултилокуларни ехинококус, који нам стиже из Мађарске и много је опаснија од обичног. Он напада јетру, расте на њој попут малигног тумора, а затим се шири и на остале делове организма. Веома га је тешко дијагностиковати и обично се открије када је већ касно за лечење. Наглашавамо да су у посебној опасности деца која имају кућне љубимце - истичу у новосадском Пастеровом заводу.
На Косову влада епидемија малих богиња, морбиле однеле и један ДЕЧЈИ ЖИВОТ!
Доктор ветерине Дарко Дробњак објашњава да су ехинококуси заправо мале пантљичаре дуге свега од три до шест милиметара, које се голим оком не могу приметити.
- Одрасли облици полажу јаја, која се избацују путем измета заражених паса, мачака или других животиња. Људи та јаја могу унети путем хране или воде, али такође и преко прљавих руку. Из јајашаца се развија ларвени облик, који може формирати цисте у различитим органима, као што су јетра и плућа - каже Дробњак.
Он додаје да ова болест код људи у почетку пролази без икаквих симптома, док цисте не порасту довољно велики да почну да ометају нормално функционисање органа.
- Највећу опасност може представљати уколико дође до пуцања цисте, а најгоре је што код правих домаћина пантљичаре, паса и мачака, не можемо препознати никакве симптоме болести. Најбитнија превентива је псе и мачке вакцинисати против паразита и редовно прати руке након мажења животиња - упозорава Дробњак.
Директор Инфективне клинике у Нишу, професор др Жарко Ранковић наглашава да је ехинококус у било ком облику веома опасан паразит који код пацијената са тешком клиничком сликом може довести и до смрти.
- Сваки облик овог паразита је опасан и може бити кобан по здравје људи, нарочито деце. Најугроженије су оне породице које имају кућне љубимце или су у контакту са псима луталицама. Зато се не треба играти, већ одмах треба предузети превентивне мере. Мултилокуларни ехинококус напада јетру, плућа, жуч, а у тешким случајевима чак и мозак, што може довести и до смрти. Нажалост, не постоје симптоми који ће указати да је пацијент заражен, већ се то може дијагностиковати само лабораторијским анализама или ултразвуком. Лечење се започиње јаким антибиотицима, а уколико се примети погоршање, онда то захтева и хируршко вађење паразита из тела - каже Ранковић.