ПРЕМИЈЕРКА НИКАД ОШТРИЈА: Ђилас и Шолак приказују само четири од 705 европосланика, ТО СУ они који траже увођење САНКЦИЈА РУСИЈИ
Председница Владе Ана Брнабић изјавила је јутрос да се на медијима у власништву Драгана Шолака увек појављује истих четворо европарламентараца, зато што они никада нису били наклоњени Србији, а да их у Европском парламенту укупно има 705.
Она је гостујући у јутарњем порогрмау телевизије Хепи упитала да ли се наша опозицјиа бори и за резолуције Европског парламента по којима Србија мора да призна незавсност Косова и Метохије, с обзиром да су многе резолуције у овом сазиву ЕП садржавале такве формуалције.
ЛУДИЛО ОПОЗИЦИЈЕ: Кад полиција туче Андреја Вучића то је демократија, а кад туче хулигане - то је диктатура
ПРЕДСЕДНИК ВУЧИЋ СУМИРАО РАДНУ НЕДЕЉУ: Боримо се да сваки грађанин буде поносан на Србију (ВИДЕО)
ПРЕДСЕДНИК ВУЧИЋ СУМИРАО РАДНУ НЕДЕЉУ: Боримо се да сваки грађанин буде поносан на Србију (ВИДЕО)
"МИ ВРЛО ДОБРО ЗНАМО ШТА ЗНАЧИ БИТИ ЖРТВА ГЕНОЦИДА" Обележен дан сећања на жртве холокауста (ФОТО)
"МИ ВРЛО ДОБРО ЗНАМО ШТА ЗНАЧИ БИТИ ЖРТВА ГЕНОЦИДА" Обележен дан сећања на жртве холокауста (ФОТО)
- Европски парламент има укупно 705 чланова – европарламентараца. Ми на Шолаковим медијима, од дакле, више од седам стотина европарламентараца, увек видимо троје до четворо истих и стиче се утисак да су они на неки начин представници Европског парламента, али нису, они су троје до четворо од 705! Та група европарламентараца коју форисирају Ђилас и Шолак није нарочито наклоњена Србији и то има једино везе са тим што Србија вођена председником Александром Вучићем не жели и никад нече признати независност тзв. републике Косово. Када погледате већину у тренутном сазиву Европског парламента, ове године су избори за Европски парламент па се можда и то промени, они који углавном гурају резолуције против Србије, ти људи Косово и Метохију називају Републиком Косово, и реферишу нашу аутономну покрајину Косово и Метохију као међународно признату државу. То је за мене нека линија која дели њихов однос према различитим политичким актерима у Србији. Они воле и подржавају оне који су спремни да признају и прихвате једнострано проглашену независност тзв. Републике Косово, а ми остали који смо у тиму председника Вучића и рекли смо да је за нас то црвена линија и ми то нећемо урадити. То је та њихова разделница која то дефинише. То је цела истина - рекла је Брнабић.
- Грошељ, Пицула, Виола фон Крамон, Јосип Јуратовић... увек исти од њих 706. И они говоре само и искључуиво у своје име, али свакако имају већину у Европском парламенту, да усвајају резолуције које сам јуче навела. Рецимо они су у тој резолуцији ЕП од 19.10. прошле године позвали Србију да се уздржи било каквих акција које могу да угрозе уставни поредак Републике Косово. То вам је Резолуција Европског парламента. За ту резолуцију су гласали рецимо и неки европарламентарци из земаља које не признају тзв. Косово, из пет држава чланица које не признају тзв. Косово, као што је Румунија или Словачка или Грчка, Шпанија или Кипар зато што они припадају политичким странкама које би сутра да су на власти, признале Косово, на сву срећу то сасвим очигледно није реално. Не причају они у име своје земље ни у име читавог ЕП, већ само и искључиво у сопствено име и име само своје политичке групације која може да има потпуно супротно мишљење од званичне државне политике земље из које долазе - објаснила је премијерка.
Брнабић је подвукла да грађани који гледају само медије који форсирајку ове европарламентарце, могу да помисле да су они њихови званични представници и да саопштавају званични став ЕУ.
- Људи који гледају само Шолакове медије, мислили би да је Јосип Јуратовић председник ЕП, а не Мецола. Рекла бих да је ту велика превара у вези са тим, колико је на крају крајева важно и колико тежину то има. Када погледате ЕП је у различитим резолуцијама неколико пута позивао и инсистирао да пет држава чланица које нису признале тзв. Косово, да признају. Да ли су признале - нису признале. Онда би рекли они су се оглушили о резолуцију ЕП, да јесу, зато што она за њих није обавезујућа.
Поводом страних посматрача које је држава позвала да прати регуларност избора у Србији, а око којих се огласила и председница странке Слободе и правде Мариника Тепић, премијерка је истакла да не може да верује да је она озбиљна када такве ствари прича, и тужно је ако јесте.
- Јесте, ми смо их звали, и то зато што смо били уверени да су ово фер и транспарентни избори у једној у потпуности демократској држави и да нема шта да се крије. Звали смо их и постоје две чињенице које они никако не могу да прихвате јер им не иду у прилог. Прва, да је био рекордан број посматрача на овим изборима, што страних, што домаћих, било је око 5.700 посматрача од чега 475 међународних из ја мислим 25 различитих организација. Друга чињеница је да они заиста нису имали ни једну једину примедбу. Ми смо у складу са препорукама ОДИХР увели записнике за посматраче Уколико су видели неке неправилности, могли су да напишу то а нису, сви су само прецртали то поље потписали. Дакле нико од њих није забележио званично неке неправилности са бирачког места на ком је посматрао изборе. Е онда имате те европарламентарце са којима се Ђилас и екипа видела 10, 12 дана пре избора, који су онда иако су потписали да нису видели никакве неправилноисти, онда кажу да су чули да су биле неке неправилности и нерегуларности, али да нису видели. Мислим да је то баш рекао Дефо, човек из Савета Европе који је био посматрач, и реаговала сам на то тако што сам упоредила да сам и ја чула да постоји Јети, али га нисам видела, и то не мора значи да он постоји - рекла је председница Владе.
Премијерка се дотакла и најављиване резолуције Европског парламента, те истакла да оне никада нису биле повољне по Србију.
- Резолуцију ЕП они заиста сад чекају као озебло сунце, јер та резолуција ЕП, по свему што смо видели о Србији до сада у овом сазиву ЕП, не може бити баш нарочита добра по нашу земљу, али не може рећи ни ништа нарочито лошије од онога што већ нису рекли за нашу земљу. Рекли су да је наша земља геноцидна, и то мислим Европски парламент у овом сазиву, има наравно много европарламентарица који се против тога боре, који су јасни и гласни око тога и који су против оваквих ставова ... Дакле, рекли су да Србија не може даље да напредује у ЕУ интеграцијама док не уведе санкције Руској Федерацији, е па видели смо да то и није баш тако и да се питају неке друге европске институције, па су нам рекли да морамо да све кинеске инвеститоре избацимо из земље, па онда дођете до тога ако “избацимо” само два инвеститора ХБИС и Зијин (Зиђин) - имате више од 10.000 директно људи који изгубе своја радна места. Значи по њима треба све да их избацимо од Зијина до кинеског ресторана ако је веровати овим европарламентарцима који већ данима шпартају по Шолаковим медијима - рекла је Брнабић.
Она је рекла да се у резолуцијама ЕП наводи да Србија мора да призна незаивност Косова и Метохије, па се пита да ли се наша опозиција бори и за то.
- Па онда да ми морамо да признамо тзв. Косово, да не смемо да омаловажавамо и угрожавамо уставни поредак тзв. Косова, да морамо да прихватимо резултате избора на Северу КиМ, на којима је учествовало једва 3% становништва, од чега 0,7% Срба, са два чувара са пушкама који надгледају и то су фер и сободни избори. За то имате резолуцију која каже браво, много лепо, демократија и владавина права каква није виђена. Тако да у тој резолуцији нећемо прочитати ништа ново, посебно што ће они ту резолуцију изгласавати пре извештаја ОДИХР. Притом нико није тражио међународну истрагу, можда је било једно или двоје али није то био преовлађујућу став. Онда имате Маринику и Ђиласа који кажу да ће након те резолуције морати све да се промени, моје питање та њих је - а шта ће морати да се промени? Јер они да дођу на власт неким случајем, то значи да ћете све морати да мењате по резолуцијама ЕП и то значи да би они одмах признали тзв. Косово - упитала је премијерка.
(Србија Данас)