Мајка из Србије ЗАПАЛИЛА Интернет: Овако је хтела да вози ДЕТЕ до мора, уследили БРУТАЛНИ коментари! (ВИДЕО)
Закон физике не можете избећи
Измене и допуне Закона о безбедности саобраћаја, које би у септембру требало да се нађу пред посланицима у Скупштини Србије, унеће многе новине приликом кажњавања возача, а за седам прекршаја предвиђене су новчане казне од 100.000 до 120.000 динара, забрана управљања возилом најмање девет месеци, као и 13 до 15 казнених поена.
Габријела из Прокупља са ћерком кренула на море, а кад су стигле у Грчку сачекао их је УЖАС
Ипак, ни високе новчане казне, а ни повећана стопа смртности у саобраћају некима нису довољни, па је тако питање једне мајке на Фејсбуку запалило Интернет, након чега су се ређале критике на њен рачун.
- Сутра крећемо за Грчку са децом од 2 и 6 година, па ме интересује да ли ми треба ауто-седиште за дете од 6 година? Иначе имамо наслеђено седиште за млађе дете које није новије производње и да ли је то проблем- питала је она, као да је реч о нечему што мора урадити због полиције, а не због безбедности своје деце.
Једни су покушали да је спрече, а некима је до те мере њено питање било невероватно да су чак и збијали шале.
- Треба Вам седиште само за оно дете које хоћете да задржите... био је један од одговора овој мајци.
Тим поводом огласио се Дамир Окановић, директор Комитета за безбедност у саобраћају, који јој је објаснио д асваки родитељ воли своје дете, али некад и несвесно чини грешке.
- У време нашег детињства у масовној употреби нису постојала дечја седишта и нама ништа није фалило, Богу хвала, али много деце није имало ту срећу- почео је он.
- А закони као закони и наши и грчки и немачки, могу се некако избећи, али закони физике не могу се избећи никако. Зато смо као родитељи према својој деци дужни да их максимлно заштитимо и од сопствених и од туђих грешака у саобраћају, било да путујемо до Грчке или их возима до вртића иза ћошка. Несрећа не бира ни време ни место- написао је он у коментару.
Према његовој изјави, статистика је показала да је осамдесетих и деведесетих година гинуло 150- оро деце у саобраћајним несрећама, а да се сада тај број свео на 11, највише због употребе сигурносних појасева и седишта.
Трагедија у Србији: Девојчица (5) из Београда настрадала у саобраћајки на аутопуту
То је још увек поражавајућа бројка, јер је живот и једног детета вредан и не сме бити изгубљен, али је свакако приметно да је борба за безбедност у саобраћају дала резултата.
Као илустрацију најстрашнијег могућег сценарија и како се тело понаша приликом судара и то при брзини од само 48 километара на час, Окановић је поставио и видео симулацију судара - са дететом у ауто-седишту, без њега и без појаса. То је заправо и најбољи одговор на оваква и слична питања који родитељи постављају.