Скривени Путинов интервју: Ако НАТО крене војском на Србе, УЗВРАТИЋЕМО! (ВИДЕО)
Владимир Путин изнео је у великом интервјуу за руску државну телевизију 13. маја 1999. године да су НАТО снаге претрпеле велике губитке у људству током агресије на СР Југославију
Александар Љубимов: Добро вече. Гледате руску телевизију, програм "Овде и сада". Јуче је смењена влада, а даанс почиње процедура импичмента председника. Главна мисао са којом људи сада прате вести је мисао о сопственој безбедности. О нашој безбедности овде и сада разговарамо са секретаром саветза безбедности и директором ФСБ Владимиром Путином. Добро вече, Владимире Владимировичу.
Владимир Путин: Добро вече.
Љ: Колико сам разумео, јуче је одржана седница Савета безбедности и разматрано је смењивање Владе.
П: Не. Јуче смо на СБ разматрали само један проблем – проблем кризе у Југославији. Питање смењивања Владе није разматрано.
Љ: Добро, хајде да пређемо на стварни дневни ред СБ. У току су врло интензивни преговори и, да тако кажемо, не осећамо да су људи почели да се осећају безбедније. Реците, да ли је ипак могуће да се по протеку неког времена, можда ћете нам ви рећи коликог, људи почну осећати онако безбедно, у том слислу, као пре почетка бомбардовањ, пре почетка рата у Југославији?
П: Тешко је рећи јер ја разумем осећања обичног човека и, штавише, чак и у разговору са најближима у својој породици, осећам ту забринутост. Зато што сви ми знамо како је почео И светски рат, а онда и шта се дешавало на Балкану за време II светског рата. Данас се, наравно, намећу те трагичне аналогије. Наравно да то изазива узбуну и осећај угрожене безбедности код људи.
Љ: Али ви делите ту забринутост, као човек који зна више него обични грађани и чланови Ваше породице?
П: У целини и потпуно делим. Сматрам да је то веома опасна ситуација. Њена опасност није само у томе што гину људи на конкретном месту, у центру Европе, у наше време, што нам је сасвим недавно изгледало као нешто апсолутно немогуће. Трагедија је, по мом мишљењу, у нечему другом. Она је много већа. Данас једна група држава предузима активни покушај да промени светски поредак створен после II светског рата. У суштини, да дезавуишу све договоре које су постигли савезници после II светског рата. Али, чини ми се да управо зато можемо стећи значајан број савезника и оних који ће нас подржати јер, без обзира на то што велики број европских земаља, САД, све земље НАТО, подржавају акције које спроводе у Југославији, ипак је чланица УН много више него чланица НАТО.
Љ: Владимире Владимировичу, мислим да би се гледаоци осећали сигурније ако би разумели руководство земље, које данас ви оличавате, разматра различите варијанте развоја ситуације на Балкану. Условно говорећи, ја не желим, наравно, да ви одајете државне тајне, али ако НАТО уђе са својим трупама у Југославију, какви сценарији и акције Русије се разматрају?
П: Ако не желите да ја одајем неке тајне, онда Вам мало шта интересантно могу рећи. Али, природно, ми разматрамо најразличитије варијанте наших узвратних дејстава. Ипак, уверавам Вас да ћемо увек остати на платформи здравог разума и интереса, пре свега нациналних интереса Русије.
Љ: Какве активности ће Русија, или Русија и Кина, можда Француска, предузимати?
П:Понављам, оне могу да буду најразличитије. То су и наше међународне активности, акције химанитарне помоћи, дипломатски притисак. Не искључујем ни рад са нашим присталицама у земљама НАТО. Ви знате да су, колико се сећам, у Сенату САД сенатори недавно предложили резолуцију подршке бомбардовању Југославије. И, сасвим неочекивано, та резолуција је пропала. Гласови су се победили: 232 према 232, ако се добро сећам. То је за администрацију било потпуно неочекивано. А, западни масовни медији прећуткују и покрет који се сада шири у европским земљама као подршка позицији Русије. Ја уопште не могу да схватим, искрено говорећи, позицију руководилаца многих Западних земаља. Познато је, а ако и није, ја сада напомињем, да су као резултат борбених дејстава у Југославији, валутне берзе, тачније берзе у западној Европи имале губитак од око 400 милијарди долара.
Љ: Информације НАТО и српских званичних извора о ономе што се тамо дешава се јако разликују. Али, претпостављам да ви имате своје изворе информација. Какве су ваше информације, колико је погинулих?
П: Мислите на страни Алијансе?
Љ: Мислим уопште, и Југословена.
П: Мислим да се моје колеге неће на мене љутити, али према подацима наше војне обавештајне службе, ради се већ о десетинама људи на страни НАТО.
Љ: Десетине погинулих војника на страни НАТО?
П: Па, да.
Љ: Јесу ли то пилоти?
П: Пилоти, војна лица. У принципу, различитих дужности.
Љ: А цивила?
П: Цивила на страни Југославије? Не знам те бројке, међутим, јасно је да их је врло много.