СРБИЈА НЕ ЗАБОРАВЉА! Пре 18 година убијен је српски премијер!
На данашњи дан, 12. марта 2003. године, на премијера Републике Србије и лидера демократа Зорана Ђинђића, извршен је атентат.
Убијен је у Београду на степеништу зграде седишта Владе Србије. Погодио га је полицијски специјалац Звездан Јовановић снајпером, са прозора зграде Завода за фотограметрију са 130 метара удаљености у груди. Метак му је пробио срце и убио га скоро тренутно, преминуо је сат након напада у болници.
ТЕЖАК УДЕС У БЕОГРАДУ: Судар возила у строгом центру престонице, један од аутомобила У ПЛАМЕНУ!
"ТРАЖИО ЈЕ ДА СЕ СКИНЕМ, ПА МЕ ЈЕ ДОДИРИВАО" Исповест најмлађе девојке која је пријавила Мику Алексића
ВЕЉА НЕВОЉА И ЉУДИ ИЗ ВРХА ПОЛИЦИЈЕ ПЛАНИРАЛИ ОТМИЦУ ДАНИЛА ВУЧИЋА? Испливали нови детаљи из опсежне истраге
Јовановић је током своје завршне речи на суђењу поводом убиства Зорана Ђинђића изјавио да никада није на човека пуцао из снајпера, односно да није обучени снајпериста.
Неколико покушаја убиства
Убиству тадашњег председника Владе је претходило неколико ранијих неуспелих покушаја убиства. Најпознатији неуспели атентат изведен је ујутро 21. фебруара 2003. године, када је Дејан Миленковић Багзи, члан тзв. Земунског клана, возећи камионет аутопутем, код Београдске арене, покушао да заустави аутомобил у којем је био премијер, док су у заседи поред аутопута, наоружани минобацачима и аутоматским пушкама, чекала четворица атентатора. Ипак, Ђинђић је, захваљујући деловању обезбеђења, избегао озбиљне повреде и преживео покушај убиства.
Сматра се да је Ђинђић стекао много непријатеља због своје окренутости ка Западу, „реформске економске политике“, хапшења Слободана Милошевића и његовог изручења Хашком суду и покушаја расформирања Јединице за специјалне операције. По пресуди суда, Милорад Улемек Легија је наредио Звездану Јовановићу да убије Зорана Ђинђића.
Улемек је осуђен на 40 година затвора за кривична дела која укључују убиство и покушај убиства.
Обележавање годишњице
Годишњица убиства премијера Србије Зорана Ђинђића обележава се сваког 12. марта са више различитих догађаја. Чланови породице и највиши функционери Демократске странке полажу цвеће и венце на гроб убијеног премијера у Алеји заслужних на Новом гробљу у Београду.
Министри из некадашње владе Зорана Ђинђића, владе Зорана Живковића као и актуелне владе у одвојеним терминима одају пошту полагањем венаца на спомен-плочу у дворишту зграде Владе Србије.
У организацији Либерално-демократске партије сваког 12. марта одржава се “Шетња за Зорана” у којој неколико хиљада грађана шетњом до места где је Ђинђић убијен у дворишту Владе Србије, а потом ка Новом гробљу где у Алеји великана покојном премијеру још једном одају пошту полагањем цвећа и паљењем свећа.
Фонд “Др Зоран Ђинђић” обележава годишњицу организовањем такмичења у беседништву под називом “Беседе у Зоранову част” у којем млади људи унапређују вештине беседништва промовишући вредности за које се залагао Зоран Ђинђић.
Годишњица Ђинђићеве смрти обележава се и у многим градовима Србије, у Косовској Митровици, Чачку, Смедереву, као и месту његовог рођења - Прокупљу.