СРБИЈА ДОБИЛА ЧЕТИРИ НАУЧНО-ТЕХНОЛОШКА ПАРКА Вучић урадио за науку што нико није и тек се спрема експанзија (ФОТО)
Научно технолошки паркови играју важну улогу у развију иновационог екосистема у Србији.
Министарство за јавна улагања Владе Србије је у периоду између 2015-2020 године изградило чак четири Научно технолошка парка у које је уложено 53,7 милиона еура. У њима укупно послује 311 компанија.
До 2012. године у Републици Србији није постојао ниједан Научно-технолошки парк, нити се на било који начин улагало у развој научно-технолошког система, све до доласка Српске напредне странке на власт.
Председник Србије Александар Вучић је успео за свега пет година да направи нешто што нико није.
2015. године основан је први Научно-технолошки парк у Београду, а након тога је уследио низ новоизграђених објеката у Чачку, Нишу и Новом Саду. Сви они заједно су од изузетне важности, нарочито за младе стручњаке којима је наука у основи живота. И овде није крај. Влада Републике Србије већ увелико издваја буџете за нове капиталне пројекте како би екосистем у Србији доживео праву експанзију.
Министарка науке, технолошког развоја и иновација Јелена Беговић изјавила је једном приликом да Србија тежи ка томе да наука буде та која диктира економски развој Србије, као и да смо већ на добром путу да тако и буде.
- Донели смо стратегију која има визију научног и технолошког развоја Србије, где желимо да изградимо снажне научне, истраживачке и развојне институције које треба да одговоре на глобалне изазове - казала је министарка Беговић.
Она је такође нагласила да је држава у претходном периоду пуно улагала у науку, истичући важност фондова, изградње научно-технолошких паркова и све веће стартап заједнице у Србији.
- Имамо базу, а сада је остало на нама - морамо као наука и високо образовање да се пилагођавамо брже глобалним променама - закључила је она.
Научно технолошки парк у Београду
Основан је 2015. године одлуком Владе Републике Србије, као организација за пружање инфраструктурне подршке иновационој делатности, која у оквиру простора повереног на управљање пружа инфраструктурне и стручне услуге привредним друштвима, научноистраживачким и иновационим организацијама ради њиховог повезивања и што брже примене нових технологија.
Научно-технолошки парк Београд игра кључну улогу у развију иновационог екосистема у Србији.
У комплексу Научно-технолошког парка Београд су смештени и:
- Пословно-технолошки инкубатор техничких факултета (БИТФ), који спроводи програм подршке намењен стартап компанијама
- Фонд за иновациону делатност- институција, који пружа финансијску подршку кроз Програм раног развоја и друге програме подршке развоју иновација.
- Научно-технолошки парк у Београду отворен је 2015. године и за ових седам година остварен је огроман напредак. Ми данас имамо четири НТП-а. Само у Београду више од 150 компанија ради у Научно-технолошком парку и те компаније запошљавају 1500 инжењера. Подршка коју смо за све ове године добили од Европске уније, обавезује нас да имамо овакве резултате - поручила је Гордана Даниловић Грковић, директорка Научно-технолошког парка Београд.
Научно технолошки парк у Чачку
НТП Чачак је основан 2020. године као утицајни чинилац локалног и регионалног економског развоја који обезбеђује услове за развој предузетништва, примену иновација и сарадњу науке и привреде на подручју западне Србије.
Град Чачак је од Владе Србије добио 17 милиона евра за изградњу и опремање овог пословно-техничког објекта који је од изузетне важности.
Научно-технолошки парк у Чачку тренутно има 42 корисника, а у њему је свој пут до успеха до сада пронашло 19 иновативних идеја.
Председник Србије, Александар Вучић, који је присуствовао отварању овог комплекса у Чачку, навео је у свом обраћању да ће држава наставити да улаже у образовање.
Научно технолошки парк у Нишу
Научно-технолошки парк Ниш је такође отворен 2020. године као организација која у блиској сарадњи са Универзитетом и академском заједницом обезбеђује инфраструктуру и услуге за помоћ иновативним предузећима у остваривању пословних успеха на тржишту, посебно у области високих технологија.
Као регионални центар за убрзани развој иновативног научно технолошког предузетништва, интернационалну промоцију пројеката и компанија, пружа основу за реинжењеринг привреде региона и јачање њене глобалне конкурентности.
Инспирисан технолошком традицијом, Научно технолошки парк, у синергији са домаћим и међународним актерима, креира динамични и иновациони стартап екосистем који свој развој базира на економији заснованој на знању и иновацијама и позиционира Ниш и регион као глобални извор напредних технологија.
Влада Републике Србије објавила је тендер за изградњу друге фазе НТП Ниш. Инвестиција је вредна преко 20 милиона евра, а биће уложена у развој иновационог екосистема региона Јужне и Источне Србије.
Научно технолошки парк у Новом Саду
Научно-технолошки парк Нови Сад је 2020. године основала Аутономна покрајина Војводина ради пружања подршке својим чланицама, комерцијализацији иновативних производа и услуга, са циљем што брже примене развоја и нових технологија.
Чланице НТП могу бити технолошка предузећа која се баве иновационом делатношћу, стартап компаније и стартап тимови, као и истаживачко развојни институти.
Поред просторних и инфраструктурних услова за рад, НТП Нови Сад истовремено ће пружати и научноистраживачке, едукативне и остале услуге својим чланицама, ради креирања идеја и готових решења за пословни свет.
Научно-технолошки парк Нови Сад је место спајања и размене између привреде, науке и институција, који својим активностима, програмима и услугама има кључан утицај на развој иновационог екосистема у Србији.
Нови Сад се свакако разликује од других градова, има врло јак екосистем. Поред Научно-технолошког парка и два факултета, у овом граду се налази велики број сктручњака.