Једва сам чекала да завршим средњу школу и да живим ко студент, али дочекало ме је непријатно изненађење
Поводом Дана студената посетили смо "Студентски град" на Новом Београду и покушали да сазнамо како данас изгледа студентски живот. И сами студенти, до пре десетак година, нисмо могли да не приметимо да се од "нашег" времена много тога променило.
У разговору са станарима "Студењака" сазнали смо да живот у дому више није синоним за богат социјални живот, пуно познанстава и доброг провода:
-Када је моја старија сестра била студент долазила сам у посету и била одушевљена животом у дому, дружењем, журкама. Једва сам чекала да заврсим средњу школу па да и ја започнем студентски живот. Дочекало ме је непријатно изненађење. Више није исто. Затрпани смо обавезама, Болоња је учинила своје а и оно мало слободног времена људи најчешће проводе на друштвеним мрежама", каже нам С.М. студенткиња 4. године правног факултета.
СТУДИРАЊЕ НЕКАД И САД: Живело нас је петоро у двокреветној соби
Ко је крив?
Упитана да прокоментарише такво стање, психолог Александра Јанковић потврђује да су друштвене мреже великим делом одговорне за све веће отуђење младих људи и додаје да они студирање схватају као посао који треба обавити што пре: "Само студирање у данашње време је променило своје појавне облике. Стичем утисак да је све мање студената који су стварно заинтересовани за оно што студирају.Изгубила се потреба за дебатом, за било којом врстом интелектуалног надметања и све се свело на посао који треба завршити што пре и прибавити улазницу за свет у коме ће моћи да задовоље своје егзстенцијалне потребе.
БИРО ВАМ НЕ ГИНЕ: Са овим факултетима сте "заглавили"
Свесни су да морају да нађу своје место у друштву, а то им не изгледа лако. Зато покушавају да учине тај период студирања што једноставнијим и да уз што мање напора и за што краће време зараде ту пропусницу.", каже Јанковићка за портал Србија Данас.
Утихнуле су гитаре и дебате
На портирници четвртог блока наишли смо на З.П. који у "Студењаку" већ 15 година ради као портир. Каже да се за релативно кратко време много тога променило:
"Пре седам, осам година се на клупицама и фонтани није могло наћи место за седење, истовремено су свирале и по 3, 4 гитаре, песма и смех су се чули до јутра. Скоро сваку ноћ смо морали да их опомињемо да се стишају и да прекидамо разноразне филозофске дебате." каже З.П. и наставља:
НАЈГОРЕ ЗАНИМАЊЕ У СРБИЈИ: Ова диплома ће вам донети само проблеме!
"Сада је другачије. Када је лепо време изађу на круг али углавном седе са лап-топовима и таблетима, журке у собама се скоро и не праве а клупице нису пуне чак ни када је неки организован концерт. И тада пре бирају да остану у собама. Нама портирима је лакше, али морам признати да је атмосфера помало суморна", био је искрен З.П.
Одлучили смо да се лично уверимо у ситуацију и кренули у обилазак уобичајених места окупљања станара Студењака.
ИСТРАЖИВАЛИ СМО ЗА ВАС: Да ли просечан студент може бесплатно да студира?
На клупицама нигде никог. Преко пута, у “Бистроу”, групица студената у виртуелном дружењу, тишина као у читаоници и забрањено пушење. На путу до мензе пар мрзовољних саговорника потврђује да ни живот у дому ни његови станари више нису као што су били.
13 разлога због којих ће вам се Београд СТВАРНО ЗГАДИТИ
Све у свему општи утисак који смо понели из ове посете "Студентском граду" је да се студирање од свеукупног интелектуалног, културног и духовног развоја све више своди на прикупљање вештина неопходних за што боље "ушрафљивање" у капиталистичку машинерију.