Сутра је Свети Василије Велики и крсна слава у Срба: За овај празник везују се многи обичаји које треба испоштовати
Немојте се огрешити
Првог јануара по старом календару, а 14. по новом, Срби празнују Мали Божић (Васиљевдан) и Српску Нову годину.
На тај дан је и Свети Василије Велики архиепископ Кесаријски. Васиљевдан се код Срба слави као крсна слава, а код Грка и Руса као имендан. Када је за календарски почетак нове године узет 1. јануар, тада је Мали Божић почео да се слави као Српска Нова година.
Прочитајте и:
- ЛЕГЕНДА КАЖЕ: Како су Срби почели за Божић да једу баш СВИЊЕТИНУ поред свих других специјалитета
- ЖЕЛИТЕ ЗДРАВЉЕ ТОКОМ ЦЕЛЕ ГОДИНЕ? Сачувајте ОВАЈ предмет након Божића и жеља ће вам се испунити!
- Данас славимо ВЕЛИКИ ПРАЗНИК: На Матијевдан посебно веровање каже да ОВУ ЈЕДНУ СТВАР обавезно морате да урадите
За овај дан везују се многи обичаји, а постоје и сујеверја шта на овај дан не би требало радити.
У Војводини је постојао обичај, који се у неким местима задржао до данас, да се на раскршћима пале ватре, што, уз чистилачко дејство, има и улогу јачања Сунчеве светлости и топлоте. Из истих разлога су у Херцеговини остатке бадњака од Божића спаљивали на Мали Божић.
Нову годину никако не ваља дочекати у сну, па су у овом бдењу многе девојке гатале да ли ће се те године и за кога удати. Међу овим гаткама је посебно занимљиво гатање девојака у Босни: пре сванућа су, попевши се на таван, бацале своју обућу кроз врата напоље, па ако обућа, кад падне, буде усмерена од куће – знак је да ће у том правцу отићи, тј. удати се.
На Мали Божић 14. јануара (Свети Василије) поново се уноси бадњак, опет долази положајник, а на трпези је глава божићне печенице која се чува до тог дана.
Време од Божића до Богојављења (19. јануар) у народу се назива “некрштеним данима“ у којима, према веровању, демони, караконџуле и вештице вребају људе на сваком кораку.
Свети Василије је рођен у време цара Константина. Још као некрштен учио је 15 година у Атини филозофију реторику и астрономију.
У зрелим годинама крстио се на реци Јордану заједно са својим бившим учитељем Евулом. Био епископ Кесарије Кападокијске близу 10 година, а завршио свој земаљски живот напунио 50 година од рођења.
ПИТАЊЕ ВЕЋЕ ОД ХРИШЋАНСТВА: Зашто сви хришћани НЕ СЛАВЕ БОЖИЋ ИСТОГ ДАНА?
Био је велики поборник Православља, морално чист и изузетно ревносан, велики богословски ум, велики стројитељ и стуб цркве.