"Свест грађана о ризику је ниска": Србији прете пожари, а ОВО је највећи проблем
Стручњаци упозоравају
Пожар у којем је летос изгорела вишеспратница у Лондону и настрадало 12 људи, могао би да задеси велики број стамбених зграда у Србији, тврди Славиша Богуновић из Института за безбедности од пожара и интегрисане безбедности. Противпожарна заштита у коју се слабо улаже и ниска свест грађана нису једини разлози за ову врсту претње. Проблем је и у застарелој законској регулативи.
Прочитајте и:
- Прописи који се односе на системе противпожарне заштите донети су пре пола века, а у савременој грађевинској индустрији све масовније се употребљавају нове врсте материјала који се сходно застарелом закону могу уграђивати на небезбедан начин - каже Богуновић. - Највећу претњу од пожара представљају термоизолациони материјали који се све више употребљавају за облагање фасада, што има добар енергетски ефекат, али ако се не примене по свим мерама заштите постају идеална подлога за ширење пламена.
По мишљењу др Драгана Млађана, професора Полицијске академије ситуација, ипак, није толико забрињававајућа. Како тврди овај стручњак, зграде које имају употребну дозволу прошле су процену ризика од пожара.
- Станари, који су сада власници станова, дужни су да брину о одржавању инсталација. Да одржавају излазе у случају пожара, као и противпожарне апарате - каже професор Млађан.
Обавезе
Свест наших грађана о ризику од пожара је доста ниска. Зато је веома важно да се стриктно примењује Закон о становању, по ком је обавеза управника зграда да отклони сваки пропуст у техничком одржавању објекта, а власници станова су дужни да то омогуће - каже проф. Млађан.