"Svest građana o riziku je niska": Srbiji prete požari, a OVO je najveći problem
Stručnjaci upozoravaju
Požar u kojem je letos izgorela višespratnica u Londonu i nastradalo 12 ljudi, mogao bi da zadesi veliki broj stambenih zgrada u Srbiji, tvrdi Slaviša Bogunović iz Instituta za bezbednosti od požara i integrisane bezbednosti. Protivpožarna zaštita u koju se slabo ulaže i niska svest građana nisu jedini razlozi za ovu vrstu pretnje. Problem je i u zastareloj zakonskoj regulativi.
Pročitajte i:
- Propisi koji se odnose na sisteme protivpožarne zaštite doneti su pre pola veka, a u savremenoj građevinskoj industriji sve masovnije se upotrebljavaju nove vrste materijala koji se shodno zastarelom zakonu mogu ugrađivati na nebezbedan način - kaže Bogunović. - Najveću pretnju od požara predstavljaju termoizolacioni materijali koji se sve više upotrebljavaju za oblaganje fasada, što ima dobar energetski efekat, ali ako se ne primene po svim merama zaštite postaju idealna podloga za širenje plamena.
Po mišljenju dr Dragana Mlađana, profesora Policijske akademije situacija, ipak, nije toliko zabrinjavavajuća. Kako tvrdi ovaj stručnjak, zgrade koje imaju upotrebnu dozvolu prošle su procenu rizika od požara.
- Stanari, koji su sada vlasnici stanova, dužni su da brinu o održavanju instalacija. Da održavaju izlaze u slučaju požara, kao i protivpožarne aparate - kaže profesor Mlađan.
Obaveze
Svest naših građana o riziku od požara je dosta niska. Zato je veoma važno da se striktno primenjuje Zakon o stanovanju, po kom je obaveza upravnika zgrada da otkloni svaki propust u tehničkom održavanju objekta, a vlasnici stanova su dužni da to omoguće - kaže prof. Mlađan.