ТРИ РАЗЛОГА ДОЛАСКА СИ ЂИНПИНГА У СРБИЈУ Кинески председник данас ће бити дочекан у Београду са НАЈВИШИМ почастима
- Шта доноси прва посета Си Ђинпинга Србији после осам година - питаћемо се више од два дана колико ће трајати боравак у Београду кинеског председника који данас слеће на аеродром "Никола Тесла".
Аналитичари оцењују да је то још једна потврда да Кина ни са једном европском земљом нема тако добре односе као са Србијом, пре свега, у економском и технолошком смислу.
Си Ђинпинг стиже у Србију са огромном делегацијом од 400 људи и једнако великим почастима, али и бројним обезбеђењем пошто ће кинеског председника у престоници чувати чак 3.400 полицајаца. Све то указује да ће посета бити по много чему посебна имајући у виду да је кинески председник у Европи први пут после пет година и посећује само три земље на Старом континенту: Француску, Србију и Мађарску.
"Србија и Мађарска најдаље одмакле у односима са Кином"
Срећко Ђукић, бивши дипломата, каже да је та чињеница свакако интересантна.
- То је показатељ да су Србија и Мађарска најдаље одмакле у односима са Кином. Си Ђинпинг долази у Београд да потврди кинеску позицију у Србији. Кина је много уложила у Србију претходних година, дала много пара и кредита, пуно кинеских компанија ради овде. Нема ниједне земље у Европи у коју је Кина толико економски и технолошки ушла као у Србију - наводи Ђукић.
Како каже, са становишта Кине као економског и технолошког партнера, улагања у Србији нису толико велика колико носе са собом симболично значење.
- То је позив и за друге европске земље да крену стопама Србије уколико желе да Кина улаже и код њих - објашњава Ђукић.
Саговорник додаје да посета Ђинпинга Београду има, пре свега, манифестациони карактер да "докаже највиши ниво односа две земље" са "перспективом даљег јачања на економском и технололошком плану".
- Наши односи са Кином отишли су даље него односи Кине са Мађарском. Очекујем да ће се овом посетом потврдити отворени рачун за задуживање код кинеских банака. За Кину то не представља неки изазов, а Србији то решава привредне проблеме - оцењује Ђукић.
"Ништа ново у вези са Резолуцијом о Сребреници и Косовом"
Искусни дипломата сматра да ће Ђинпинг и Александар Вучић, председник Србије "на столу" поред економских имати и теме о Резолуцији о Сребреници и о Косову поготово због обележавања 25. годишњице од НАТО бомбардовања кинеске амбасаде у Београду.
- Али ту неће бити ништа спектакуларно ново. Кина ће потврдити своје позиције и у вези са Резолуцијом о Сребреници и у вези са Косовом и територијалним интегритетом Србије. Кина заступа умерену линију и у том погледу не треба очекивати њене посебне кораке - закључује Ђукић.
"Односи са Кином се посебно продубљују од 2014. године"
Слично мишљење има и Драгослав Рашета из организације "Нови трећи пут" који издваја три разлога доласка Си Ђинпинга:
- Економске теме које ће доминирати јер је остало још месец дана до ратификације Уговора о слободној трговини Србије и Кине
Ситуација у Уједињеним нацијама и Резолуција о Сребреници - Питање Косова
- Како додаје, чињеница да је кинески председник у одабиру земаља које ће посетити изабрао и Србију говори "о важности коју наша држава има за кинеске инвестиције и кинески утицај у Европи".
- Посетом Србији шаље се порука да Кина мисли на Србију и да се ти односи продубљују од 2009, а посебно 2014. са више инвестиција - сматра Рашета.
Ђинпинг се састаје са западним званичницима без обзира на "захладнеле односе"
Без обзира на захладнеле односе са Западом због "полуотворене" подршке Русији током рата у Украјини, Си Ђинпинг је у последњих 20 дана угостио Олафа Шолца, немачког канцелара и Ентонија Блинкена, америчког државног секретара док се у Паризу састао са Емануелом Макроном, председником Француске и Урсулом фон дер Лајен, председницом Европске комисије.
Да ли то може да значи да и Запад жели, између осталог, економску сарадњу са Кином без обзира на политичку дистанцу поготово што су најављени кинески аутомобили у Немачкој и Европи?
Вучић је пре доласка Ђинпинга у Београд поручио да је долазак кинеског председника "за Србију од највећег значаја у сваком смислу"
Рашета сматра да је Ђинпинг "циљано одлучио да посети Србију на 25. годишњицу НАТО бомбардовања амбасаде НР Кине у Београду".
- Смањила се листа пријатеља које Кина тренутно има у остатку Европе, нарочито у Западној Европи након разилажења у односима са Немачком. Али, морамо да гледамо и сам термин доласка зато што је одређена на годишњицу, 25 година од НАТО бомбардовања кинеске амбасаде у Београду и мислим да је и то одиграло веома битну улогу да Си својој публици, код куће, може да покаже да није заборавио на то и да су односи Запада и Кине и даље веома неповољни - навео је Рашета.
Ђинпинга дочекују и испраћају српски "мигови"
Иначе, познати су готово сви организациони детаљи у вези са доласком Ђинпинга у Београд.
Председника Кине дочекаће српски МИГ-ови који ће допратити његов авион од границе до Београда.
- На аеродрому ће Си Ђинпинга дочекати гарда, а током свечаности биће уприличен фолклор уз декорацију са цвећем и великим зидом са поруком кинеском председнику. Дуж пута у Београду биће постављене кинеско-српске заставице и исписане поруке на надвожњацима.
- Свечани дочек биће организован и испред Палате Србија.
- Овом приликом биће потписано и тридесетак споразума.
- Током ручка служиће се српска јела и вина, а председник Вучић ће Ђинпингу лично служити српска вина, од пенушавца до дезертног вина које је највећим делом аутохтона српска сорта.
- За председника Кине биће уприличен и музички програм, а певаће девојка из Србије песму "Моја домовина и ја" на кинеском док ће хор "Чаролије" песму "Прелепи цвет јасмина" извести, такође, на кинеском.
- Програм ће бити завршен песмом "Ово је Србија".
Извор: Србија Данас/Блиц