Ветеринари упозоравају: Проверите месо на трихинелозу!
Велика претња за заразу људи
Директор Ветеринарског специјалистичког института за Шумадију и Поморавље у Јагодини Зоран Рашић рекао је данас да је код једне дивље свиње, уловљене на подручју Деспотовца, утврђена трихинелоза и позвао је домаћинства и ловце, да обавезно дају месо на преглед.
Прочитајте и:
- Захваљујћи савесним ловцима, месо одстрељене свиње није доспело у промет - рекао је Рашић, наводећи да су кланице и објекти, за клање свиња, на овој територији, под сталним надзором ветеринарске инспекције, те да је готово искључена могућност да се заражено месо провуче и од у промет.
Он је упозорио на опасности приликом клања свиња о думаћинствима и подсетио да је законска обавеза да се такво месе однесе на преглед.
- Доносе људи, али је број узорака од домаћинстава незадовољавајући, што је велика претња за заразу људи - рекао је Рашић.
Апел грађанима Србије! Вакцинишите децу, ако то не урадите прети нам озбиљна епидемија
Како је рекао, на зараженој свињи се не виде знаци болести и једини начин да се спречи зараза људи је обавезан преглед узорака меса, што се обавља у Ветеринарском институту радним даном до 17 сати, а суботом и недељом до 14 сати.
Он је подсетио да су све ветеринарске станице и амбуланте на овом подручју, њих око 25, кадровски и технички опремљене за преглед меса а прегледи су поуздани.
Лабораторија института је акредитована по међународним стандардима и врши стандардне и дигестивне анализе узорака меса. Сарадник за микробиологију института Душан Симоновић у изјави каже да на преглед треба донети "парче" меса са дијафрагме.
Вирус МОРБИЛА НАПАДА Србију: На помолу ЕПИДЕМИЈА са несагледивим ПОСЛЕДИЦАМА?!
Он је оценио да је преглед јефтин и да не постоји ни један разлог да се ризикује здравље своје и својих укућана јер је болест веома непријатна чак и опасна по живот.
Симоновић је додао да је ове године у лабораторији инстутута урађено 800 прегледа меса, а да годишње то буде и 1.400.
Од трихинелозне свиње тешке око 100 килограма може инфицирати 200 људи
- Сада је време свињокоља, али се кољу и прасци за славе и људи треба обавезно након клања да донесу месо на преглед на трихинелозу, нема везе да ли су свиње гајили у свом домаћинству или су их купили - истакао је Симоновић.
Ветеринари подсећају да се од "трихинелозне свиње тешке око 100 килограма може инфицирати 200 људи, па и више ако је број ларви трихинеле у граму меса велик".
У једном граму меса може да се нађе 500 до 1.000 ларви, а човек се зарази само са једним парчетом меса или кобасице, а што је већи број унетих ларви клиничка слика је тежа.
Носиоци паразита трихинеле спиралис су домаће и дивље животиње, на овом подручју Србије, а више је заразе код дивљух свиња, што је упозорење ловцима, додао је Симоновић.
Најчешцвхи преносиоци болести су пацови и зато су посебно су ризични крајеви где је дератизација нередовна и непотпуна, додао је Симоновић.