ВРШЉАЊЕ СТРАНАЦА У СРБИЈИ! Стручњаци упозоравају: Обавештајци мотре на сваки потез Вучића и нове Владе
Иностране службе повећале активности у Србији.
Стране обавештајне службе појачале су у овом периоду своје активности у Србији, а посебан допринос најмоћнијим силама пружају агенције земаља у региону, упозоравају безбедносни стручњаци. Председник Александар Вучић, али и остали представници државног врха Србије су, због одлучне политике одбране суверенитета и завидног међународног положаја државе, посебно интересантни агентурама у непосредном суседству.
ЧЕДА ЈОВАНОВИЋ У ТЕШКОМ СТАЊУ: Лекари не могу да утврде шта му је - сумњају на озбиљну болест
Вучић објавио видео из Хиландара који оставља без даха! "Добио сам посебну снагу да се боримо за нашу Србију" (ВИДЕО)
ИПАК ОБОСТРАНА УПАЛА ПЛУЋА: Чеда Јовановић у болници у јаким боловима
Обавештајни рад служби Хрватске, БиХ, Албаније и других из региона, који је уперен ка Србији, покушава да задовољи интересе и циљеве великих светских играча, пре свих америчке ЦИА и британског МИ6, наводе извори.
Овим службама је, додају они, посебно занимљив рад председника Вучића, али и шефа Скупштине Ивице Дачића, појединих чланова Владе, као и српског члана Председништва БиХ Милорада Додика.
Хибридни рат
Пуковник КОС у пензији Љубан Каран објашњава да су косовска и албанска тајна служба нескривене експозитуре ЦИА, док је хрватска, која важи за најјачу у региону, само уклопиле своје интересе с интересима америчке агенције.
- Британски МИ6 се практично уселио у босанску тајну службу и своје активности оријентишу искључиво против Републике Српске, па су им мета лидери и РС и Србије, Вучић свакако. У Србији се води хибридни рат, с циљем да се наша држава политички усмери према стратешким циљевима најмоћнијих сила света. Саасвим је сигурно да можемо очекивати појачан интензитет хибридног рата, је је на сцену ступила нова америчка гарнитура, којој се интереси поклапају с албанским. Пробудиле су се снаге које желе да се послови на Балкану заврше. Пошто не постоји опција војне интервенције, обавештајни рад је главно оружје за промену политичке оријентације Србије. Мотиви су јасни и тичу се одустајања од војне неутралности, признања Косова, пристајања на унитарну БиХ и нестанак Републике Српске - упозорава Каран.
Уплетени и страни фактор
Почетак 2021. године обележава афера у којој је председник Александар Вучић објавио да је прислушкиван годину и по дана и да је дошао до снимака својих телефонских разговора. Вучић је рекао да "нема сумње да је део страног фактора уплетен" у његово прислушкивање, додајући да не криви странце "када пре свега замешали наши".
- Ево, процурило је до мене, јер је било часних полицајаца који су ми то донели - изјавио је он.
И министар полиције Александар Вулин сматра да истрага мора да испита и евентуалну улогу страних фактора у овој афери.
- Прислушкивали су га из политичких разлога. Морамо видети који су то политички разлози и да ли постоји и инострани фактор у прислушкивању - рекао је Вулин ових дана.
Одлучујући утицај
Директор Међународног института за безбедност Орхан Драгаш напомиње да су обавештајне службе најутицајнијих земаља света традиционално веома активне на Балкану иако се њихов фокус с временом мења. Како напомиње, њихов рад је константно уперен на екстремистичке и терористичке активности.
- Што се тиче других обавештајних активности, не треба да бежимо од чињенице да је Србија веома интересантна за службе великих земаља, јер то је природно за државу која има одлучујући политички и економски утицај у региону, за државу чија је економија у расту и њене одлуке имају импликације на ближе и даље окружење. Зато су овде активне и руске, америчке, немачке, британске, француске обавештајне службе, које настоје да помогну у остварењу интереса својих земаља на овом подручију. Али свакако и регионалне службе као што су хрватске, албанске, па чак и службе БиХ. Србије не треба да брине што стране обавештајне службе делују на њеној територији, све док наше домаће безбедносне службе раде свој посао и штите интересе наше земље, а то је, по мом дубоком уверењу, и сада случај - оцењује Драгаш.