БЛИНКЕНОВА МИСИЈА НА КиМ ОСУЂЕНА НА ПРОПАСТ? Амерички државни секретар је већ направио једну кључну грешку
Ричард Гренел поделио своје мишљење
Бивши изасланик америчког председника за дијалог Београда и Приштине Ричард Гренел сматра да амерички државни секретар Ентони Блинкен неће постићи резултате у дијалогу јер је, како је навео, већ показао да је изабрао страну и зато нема кредибилитет.
НОВОГОДИШЊА ЧАРОЛИЈА У КОСОВСКОЈ МИТРОВИЦИ: Срби на КиМ лепотом пркосе албанској константној претњи (ФОТО)
СУД ДОНЕО ОДЛУКУ! Ево шта ће бити са осумњиченима за ТРОСТРУКО УБИСТВО код Дечана
ЕУ ЗАХТЕВА ОД ЛАЖНЕ ДРЖАВЕ ПРАВЉЕЊЕ ЗАЈЕДНИЦЕ СРПСКИХ ОПШТИНА: Званичници привремених инститиуција уплашени због нових притисака који долазе од ЗАПАДА
- Ја сам неко коме су аплаудирали и кога су критиковале обе стране (Срби и Албанци). Веома сам задовољан напретком који смо постигли. Имам присталице и клеветнике на обе стране - рекао је Гренел за "Павловиц today".
Говорећи о Вашингтонском споразуму, Гренел је рекао да тачка, која се односи на диверзификацију енергије није пријала ни Београду ни Приштини и оценио да Србија треба да настави да се креће путем диверзификације своје енергије, удаљавајући се од Русије и Кине, "јер нико не треба да се ослања на једну земљу или један облик енергије". Казао је и да је осетио да је председник Србије Александар Вучић "на крају био веома храбар да то препозна и да иде напред".
Гренел је недавно присуствовао дипломатској вечери коју је за чланове Конгреса приредио амбасадор Србије у САД Марко Ђурић, а на питање да ли је задовољан тренутним билатералним односима Србије и САД рекао је да никад није у потпуности задовољан.
- Увек желим да подигнем лествицу да урадим више - поручио је он.
Навео је и да се, након посете Београду и Приштини, вратио потпуно уверен да су "сви људи и политичари гладни економске нормализације". Сматра и да је шокантно што многи Американци не схватају да је Вашингтонским споразумом постигнут напредак у односу на протеклих 20 година, а открио је да је бивша прва дама САД Меланија Трамп била једна од најватренијих присталица постизања економског споразума између Београда и Приштине.
- Ми смо заиста у фундаментално различитој тачки, другачијем односу између Америке и Косова и Америке и Србије, Америке и Албаније и са балканским земаљама уопште. Важно је не заглавити у прошлости, већ дозволити, рекао бих, не само помирење, већ и преиспитивање онога што се дешава - казао је Гренел.
Како је нагласио, то је била основа његовог и приступа бившег америчког председника Доналда Трампа дијалогу, који је назвао "косовско-српским застојем". Истакао је да невладине организације у Вашингтону, такозване "тинк- тенк" организације, "мисле да су паметне", али је рекао да сви који раде на питању дијалога две стране 20 година нису постигли напредак. Он је додао да је приметио жељу Београда и Приштине да се напредује у преговорима о Споразуму о економској нормализацији, да се отворе радна места за младе, ван било каквих политичких разговора и да се зато фокусирао на отварање граница за трговину.
- Један од најновијих и најреволуционарнијих делова споразума Србије и Косова био је то што је америчка администрација током 2021. године могла да замрзне кампање за признавање и одузимање признања због територијалног сукоба и да се уместо тога фокусира на раст радних места и отварање нових радних места - рекао је Гренел.
Навео је и да је поносан на део споразума о авионским летовима између Београда и Приштине, који није заживео због пандемије корона вируса, а сада се, како је рекао, не помиње због администрације председника Џозефа Бајдена. Говорећи о најновијим политичким дешавањима Гренел је рекао да жели да буде "јасан у једној ствари", да "Бајденова администрација заслужује признање".
- Неко из Бајденове администрације одлучио је, након што су прочитали четири економска споразума, да каже: ''Ово је добро'' и да то треба да буде део америчке политике коју Бајденова администрација гура напред - рекао је Гренел.
Отварање Међународне развојне финансијске корпорације (ДФЦ) у Србији, како наводи, било је историјско, било је потребно и било је нешто што би амерички политичари свих странака требало да подрже, јер је то нешто што би помогло у координацији економских споразума и "удаљавању од Русије и Кине".
- То је начин да САД има ближи однос са регионом. Из неког разлога, Бајденов тим није пратио и наставио ту политику. То је срамотно. То не помаже Америци. Пропуштају прилику. Надам се да ће људи у Стејт департменту то схватити у једном тренутку - поручио је Гренел.