ЈЕЗИВО! Одвео ТРОЈЕ ДЕЦЕ са Космета у Црну Гору и ПРИМОРАВАО на просјачење - Подигнута пријава против монструма
Полицијски службеници су Вишем државном тужилаштву у Подгорици поднели кривичну пријаву против мушкарца (29), због сумње да је извршио кривично дело трговина људима на штету своје троје дјеце, малолетних лица.
- Мушкарац је, како се сумња, наведено кривично дело починио на начин што је своју децу наводио на просјачење, како би на тај начин прикупили новац за његове потребе, те их је злоупотребом поверења и односа зависности искористио, доводећи их у положај слуге просјачењем у његову корист - потврђено је за новинске агенције у Управи полиције Црне Горе.
Препознавање жртве насиља може бити изазовно јер многи људи скривају или минимизирају своје проблеме из страха, срама или због других фактора. Ипак, постоје неки знакови на које треба обратити пажњу, као и начини на које можете реаговати ако сумњате да је неко жртва насиља.
Знакови да неко може бити жртва насиља:
Физички повреди: Присуство необјашњивих повреда или повреда које се често понављају може бити знак физичког насиља.
- Промене у понашању: Промене у понашању као што су повлачење, нервоза, депресија или анксиозност могу указивати да особа пролази кроз неки облик насиља.
- Изолација: Жртве насиља често се повлаче и избегавају друштвене ситуације. Партнер који је насилник може покушати изоловати жртву од породице и пријатеља.
- Финансијска контрола: Насилници често контролирају финансије жртава, ограничавајући им приступ новцу или присвајајући њихову имовину.
- Емоционално понашање: Насилници често користе емоционално манипулативне тактике попут понижавања, вређања или претњи како би контролисали своје жртве.
Како реаговати ако сумњате да је неко жртва насиља:
- Будите подршка: Приступите особи с пажњом и емпатијом. Немојте је осуђивати или кривити за ситуацију у којој се налази.
- Понудите помоћ: Питајте особу како можете помоћи и будите спремни да је подржите у проналажењу сигурног уточишта или тражењу професионалне помоћи.
- Препоручите ресурсе: Упознајте особу са ресурсима као што су телефонске линије за подршку, сигурне куће или организације које пружају помоћ жртвама насиља.
- Поштујте границе: Ако особа не жели да прича о својој ситуацији или не жели помоћ, поштујте њене границе. Немојте је притискати или форсирати на било који начин.
- Пријавите насиље: Ако сумњате да је неко у опасности, не устручавајте се да пријавите насиље надлежним органима или организацијама за заштиту жртава.
Важно је бити обазрив и тактичан у приступу како бисте осигурали да особа која је жртва насиља осећа подршку и разумевање.
Извор: Србија Данас/Агенције