НОВА ИГРА ПРИШТИНЕ И ЗАПАДА ОПАСНА ПО СРБЕ: Америка би да заокружи СТВАРАЊЕ ВОЈСКЕ лажне државе
Циљ приштинског закона - да међународне снаге постану сувишне.
Уколико приштинска влада Аљбина Куртија новим Нацртом закона прошири овлашћења Косовских безбедносних снага, војна полиција КБС ће добити овлашћење да хапси све припаднике међународних цивилних и безбедносних мисија на тзв. Косову, укључујући и КФОР, уколико својим поступцима крше активности КБС.
ЈЕДИНСТВО НАШЕГ НАРОДА СИЈА ПУНИМ СЈАЈЕМ: Српска листа објавила прелеп спот за изборе на Космету (ВИДЕО)
СРАМАН ПОКУШАЈ "ЗМИЈЕ" ДА СЕ ИЗМИГОЉИ ИЗ ХАГА: Објављена Тачијева верзија жалбе на судско решење
БИЋЕ ПРИТИСАКА НА СРБИЈУ ПО ПИТАЊУ КОСОВА: Не пише нам се добро ако они уђу у нову владу Немачке
Који су то поступци КБС који би могли бити прекршени, да би припадници КФОР-а, Еулекса или УНМИК-а били „угошћени“ у неком од косовских затвора није наведено, али је ова намера врло негативно одјекнула међу страним званичницима на Косову.
Професор међународног права и војни коментатор Срђан Перишић сматра да је цела ствар помало нејасна, али сумња да је потекла из "америчке кухиње".
- Америка је промотер претварања Косовских снага безбедности у Војску Косова. Они их, уз остале земље, опремају, обучавају, али америчка војска је главна у томе. Управо из тог разлога, што их пребацују из КБС у Војску, они овим изменама закона желе да поруче да је мисија Кфора сувишна на тзв. Косову - сматра професор Перишић.
Другим речима, додаје, шаљу поруку да тзв. Косово као држава има своју војску и да је КФОР сувишан као војна мисија. Овим је иста порука упућена и цивилним мисијама УНМИК и Еулекс, које доле обитавају.
- Сама Приштина ће одредити које ће појединачне војне снаге остати у лажној држави ван мисије КФОР-а. Претпоставка је да су то Американци, Хрвати и можда Немци, уз још неке државе - уверен је Перишић.
Америка би да заокружи стварање војске Косова
Дакле, цела ствар се врти око тога де се пре свега КФОР као мисија УН, уз остале међународне цивилне и безбедносне снаге, прогласи сувишним на тзв. Косову.
- Западним структурама на челу са Америком битно је да се инсталира Војска Косова која дефакто постоји, али не и де јуре и која ће бити једина призната војна снага на тзв. Косову, али и међу државама које су признале лажну државу. У преводу, НАТО је тај који жели да се реши мисије КФОР, јер би НАТО остао присутан на тзв. Косову кроз снаге које би доле остале ван мисије КФОР-а, уз сагласност Приштине. Дакле, у другом формату који би вероватно настао билатералним споразумима између владе тзв. Косова и НАТО-а, или Америке, Загреба и тако даље - уверен је Перишић.
Хрвати најавили камп мимо Кфора
Он подсећа да је Хрватска недавно најавила изградњу војног кампа ван мисије КФОР-а, уз повећање бројног стања њихових војника. Американци имају Бондстил и сад само треба видети која ће та трећа држава, чланица НАТО-а, добити „право“ да обитава на Косову и Метохији.
Нацрт закона ће од 9. септембра до 29. септембра бити у фази консултација. Подсећања ради, Србија је у мају ове године најавила да ће једна од великих сила ускоро кренути у званично тражење повлачења снага КФОР-а и УНМИК-а са тзв. Косова. Том приликом није наведено о којој сили је реч, али је речено да су у питању обавештајни подаци из званичних извора.