Подсекретар УН на седници СБ: Приштина нема право да прогласи службенике УН непожељним, резолуција 1244 и даље на снази!
Особље УН на Косову ужива имунитет од било каквог хапшења, а власти у Приштини немају право да службенике УН проглашавају непожељним особама, рекао је данас подсекретар УН за правна питања Мигуел де Серпа Сантос.
Уколико до хапшења ипак дође, они морају одмах да буду пуштени и предати мисији УН, рекао је Сантос на седници Савета безбедности УН о Косову.
Он је рекао да су ухапшени противно правилима на основу којих је успостављена мисија УН на Косову. Како је објаснио, посебан имунитет службеника Унмика наставља се и пошто они заврше свој мандат.
Имунитет од правног процеса постоји ради интереса Унмика, а не ради користи самог појединца, рекао је Сантос и додао да једино генерални секретар има право да укине имунитет.
МАЕСТРАЛАН ГОВОР ИВИЦЕ ДАЧИЋА на седници о Косову: ЛАЖНА ДРЖАВА МОЖЕ САМО ДА ПОГНЕ ГЛАВУ И ЗАЋУТИ! (ВИДЕО)
Шеф УНМИКА-а на седници СБ УН: Приштина није испоштовала имунитет службеника, радили све супротно законима!
(УЖИВО ВИДЕО) Седница Савета безбедности: КИНА УЗ СРБИЈУ! Луда Вљора ОКЛЕВЕТАЛА АНУ БРНАБИЋ!
Локалне власти пре него што предузму било какву правну акцију против неког припадника Унмика морају да обавесте генералног секретара, а у овом случају његовог специјалног представника Захира танина и то на сасвим прецизан начин, објаснио је он.
Како је додао, двојица припадника Унмика, руски држављанин Михаил Красношчеков који је био шеф канцеларије у Зубином потоку, као и један косовски Србин ангажован такође у Зубином потоку.
Сантос је нагласио да је резолуција 1244 на основу које је формиран Унмик и даље на снази.
- Њихово хапшење "није у складу са привилегијама и имунитетом које има особље Унмик. Они су били на службеном ангажману да надгледају полицијске акције на северу Косова - рекао је он.
Обојица су претучена и малтретирана након хапшења и обојици је требала лекарска помоћ, нагласио је Сантос.
Навео је да је Одељење УН за безбедност покренуло интерну истрагу како би се прикупиле све релевантне чињенице и истражили оптужбе косовских власти.
Према његовим речима, обојица се и даље налазе пред могућношћу кривичног поступка на Косову. За једног припадника Унмика је добијен захтев за укидање имунитетета, мада његово име наведено, рекао је Сантос додавши да се тај захтев се разматра у његовој канцеларији.
Поводом захтева Приштине да се Красношчеков прогласи персоном нон грата, Сантос је рекао да је та доктрина персона нон грата непримењва на особље УН, а да питања која се тичу особља Унмика морају бити упућена шефу Унмика Захиру Танину.
- Власти у Приштини немају право да службенике УН проглашавају непожељним особама, без сагласности шефа Унмика - рекао је Сантос.