АМЕРИ ЗАБРИНУТИ: Све очи упрте у мистериозни кинески стелт! Опремљен је нуклеарним ракетама
Кинези на пројекту раде дуги низ година
Могуће је да ће Пекингов нови стелт-бомбардер Х-20 имати могућност да нуклеарним ракетама удара на америчке војне базе, наводи се у извештају истраживачке организације Уједињеног Краљевства.
Збогом турски дронови! Русија развила најсавременији систем, могу да спазе и муву у лету!
ИРАН ПОКРЕНУО ПРОПЕЛЕРЕ: Кренула армада од 1.000 ратних бродова, тутње кроз мореуз, Амери узнемирени
КАДА "ЦИРКОНИ" ЗАСИЈАЈУ НА НЕБУ: Руска хиперсонична ракета погађа на невероватној удаљености (ВИДЕО)
Подзвучни ратни авион великог домета један је од најмистериознијих војних пројеката Кине у последњих неколико година и тренутно је у фази израде.
Пентагон верује да би бомбардер имао домет преко 5.000 миља и могао би да погоди америчке територије, попут Гуама. Међутим, други војни аналитичари наговештавају да би Х-20 могао имати домет до Хаваја.
"Royal Унитед Сервицес Институте" организација са седиштем у Лондону, тврди да би Х-20 Кини пружио истински интерконтиненталну способност пројекције моћи и изван граница земље.
- Наоружан нуклеарним и конвенционалним ракетама, Х-20 представљао би значајан преких у односу на претходну доктрину и развој опреме ПЛААФ (Ратно ваздухопловство народне војске Кине) - рекао је независни истраживачки центар у недавној студији.
У свом Извештају о војној моћи Кине за 2020. годину, Министарство одбране Сједињених Држава рекло је да ће Х-20 вероватно имати домет од најмање 8.500 километара (5.280 миља).
То значи да би бомбаш могао лако циљати америчке базе на Гуаму, стратешкој америчкој територији удаљеној око 2.000 миља од кинеске обале.
Други стручњаци сугеришу да кинеска војска вероватно жели да Хаваје уврсти на своју листу циљева путем Х-20.
У новембарском извештају о Х-20, The Натионал Интерест је рекао да ПЛААФ жели стратешки бомбардер који може да делује у оквиру трећег ланца, такође познатог као подручје које започиње Алеутским острвима и протеже се даље од Хаваја.
Претходни извештаји тврдили су да би Х-20 могао бити спреман касније ове године.
Када се заврши развој Х-20, Кина ће се придружити САД-у и Русији у поседовању тростране војне снаге која може лансирати нуклеарне ракете из ваздуха, копна и мора.
Пекинг је вагао када ће избацити бомбардер усред ескалирајућих тензија због коронавируса.
Војни извори рекли су СЦМП да би се бомбаш могао први пут појавити на овогодишњем Жухаи аеромитингу од 10. до 15. новембра.
Извори су рекли да се очекује да ће аеромитинг постати платформа за промоцију имиџа Кине и њеног успеха у контроли пандемије, говорећи спољном свету да зараза није имала велики утицај на кинеска предузећа одбрамбене индустрије.
Међутим, главни аеромитинг који се одржава једном у две године одложен је ове године. Према изјави коју је објавио организатор изложбе, одлука је донета због пандемије ковид-19. Нису објављени нови датуми.
Х-20 је стратешки бомбардер сличан Б-2 или Б-21, наводи америчка одбрамбена обавештајна агенција.
Бомбардер ће бити опремљен нуклеарним и конвенционалним ракетама са максималном полетном масом већом од 200 тона.
Верује се да је Х-20 у развоју од раних 2000-их, али пројекат је први пут јавно најављен 2016. године.
Више вести о домаћем и страном наоружању, прочитајте ОВДЕ.