НАЈОЗБИЉНИЈЕ УПОЗОРЕЊЕ ПРЕД ПРАЗНИКЕ! Месо може да вам ДОЂЕ ГЛАВЕ, ларве остају У ОРГАНИЗМУ ЦЕО ЖИВОТ
Ветеринарски инспектори упозоравају грађане и апелују на њих да никако не купују прасиће и свињско месо из "гепека".
Време свињокоља у Србији идеално је да се "покупи" опака и тешка болест - трихинелоза! Ова породична дијагноза може да се нађе у читавој Србији, а највише у оним крајевима где је присутна свињарска производња. Једини лек за човека, против ове паразитске болести, јесте најједноставнија ветеринарска анализа меса. Преглед кошта око 600 динара, резултати стижу истог дана и само то је сигуран пут ка здравој свињетини.
САМО У TRAVELLAND-U: НОВОГОДИШЊА АКЦИЈА ЗА ЛЕТОВАЊЕ У ГРЧКИМ ХОТЕЛИМА!
Од чега Срби највише умиру? Ових 5 болести не престају да нас косе, а неке су у порасту
ТАЈНИ ЛЕКОВИ ПРЕПЛАВИЛИ СРБИЈУ: Масти од ЗМИЈЕ, ГУШТЕРА И ЧОВЕКА, а највећи проблем су РЕКЛАМЕ!
Према подацима Управе за ветерину Министарства пољопривреде, прошле године на трихинелу је било позитивно 42 узорка дивљих свиња и 73 домаћих. То је, како су испричали њихови стручњаци, само доказ да она постоји у Србији.
- Трихинеле највише има у Војводини и уз места која имају реке - објашњава Зоран Ивановић, начелник Ветеринарске инспекције Министарства пољопривреде.
- Сваке године апелујемо на грађане да се не играју својим и здрављем породице. Преглед на трихинелозу кошта између 500 и 600 динара. Спорадичних случајева оболевања људи увек има. Све је само до свести људи, јер се прегледи раде чак и викендом, организују се дежурства у време слава и Божића, када иначе пристиже доста узорака.
Како објашњава Синиша Гатарић, ветеринар и стручни консултант ветеринарске станице "Прњавор", узрочник трихинелозе је "трихинела спиралис", црв и то је паразитска болест. Извори овог паразита су глодари, мишеви, пацови, дивље свиње, лисице и медведи. Домаћа свиња најчешће се зарази хватањем оболелог миша или пацова. Из меса и чауре ослобађају се ларве трихинеле. Од три до пет дана оне постају полно зреле и размножавају се по дигестивном тракту свиње. Одатле иду у крвоток и разносе се по организму.
- Ларве се најчешће накупљају на мишићима који највише раде, дијафрагми, међуребарним мишићима и срцу - испричао нам је Гатарић.
- Највише их је на дијафрагми, па је то и разлог што се на преглед најчешће шаље тај део. То је најсигурније место, да се ако је животиња заражена, открије.
Према речима Гатарића, када се човек зарази трихинелом, први симптоми настају већ шест до седам дана, када она сазрева. Први симптоми су пролив, повраћање, а онда иде неспецифична слика која личи на грип или вирозу. Ту су и болови у мишићима, повишена температура, апатија...
- Често људи који оболе од трихинелозе то и не знају, некад прође као вироза, јер се јавља у слично време кад и прехладе, прелаз јесени у зиму и зиме у пролеће - говори Гатарић.
- Тада се највише једе суво и термички нетретирано месо, што је и највећи извор заразе. Треба знати да код значајних зараза, уз неадекватно лечење или оно које није на време започето, може доћи и до смртног исхода. Оно што је сигурно, јесте да у организму човека ларве остају заувек. Зато је најбоља заштита од трихинеле да се после клања месо свиње обавезно прегледа. Тиме се апсолутно решава проблем.
Ветеринарски инспектори упозоравају грађане и апелују на њих да никако не купују прасиће и свињско месо из "гепека", јер уз трихинелу, могу да "пазаре" и друге опасне заразне болести. Месо треба да узимају само у регистрованим радњама, а уколико гаје своје свиње, да их обавезно контролишу на појаву трихинеле у месу.
Преживела је пад авиона, ушла у Гинисову књигу рекорда, а када је умрла, у њеном стану затечен је ШОКАНТАН ПРИЗОР
Ово је НАЈБОЉЕ ОЦЕЊЕН Дом здравља у Србији, а постигли су оно што НИЈЕ НИЈЕДНА УСТАНОВА
ОНИ сав род шљиве претворе у ракију: Аксентијевићи направили ракију ОД 50.000 КИЛОГРАМА ШЉИВЕ!
"Скувала сам мужу ручак и због тога завршила на суду" Српкиња разочарана ЖИВОТОМ У ШВАЈЦАРСКОЈ (ФОТО)
ЧЕМЕР И ЈАД ГАСТАРБАЈТЕРСКОГ ЖИВОТА: Прича који ПОГАЂА У ЦЕНТАР, одричу се СВЕГА због ЛАВОВА НА КАПИЈИ