ПОЛЕТЕО РУСКИ ЛОВАЦ: Први Су-57М у борбама у Украјини (ВИДЕО)
Потврђено је да је унапређена верзија руског борбеног авиона 5. генерације Су-57М извео свој први лет 21. октобра, о чему је државна компанија "Унитед Аирцрафт Цорпоратион" известила јавност неколико дана касније.
Детаљи о овој новој варијанти Су-57М били су оскудни, осим да је летео на аеродрому Института за летна испитивања "Громов", да је пилотирао пробни пилот Конструкторског бироа Сухој Сергеј Богдан и да летелица "нуди могућност уградње новог мотора".
РУСКИ ЈУРИШНИК КА-52М ПОСТАЈЕ НЕПОБЕДИВА ЛЕТЕЋА ЗВЕР: Добија нови нишански систем, откривање циљева биће много лакше
ГАЂАНИ БРОДОВИ! Украјинци извели снажан напад дроновима на руску поморску базу у Севастопољу! (ВИДЕО)
МОЋНИ ПЕРУН СТИЖЕ У СРБИЈУ! Наша војска добила НОВО наоружање (ВИДЕО)
2025. је такође година када се очекује да Су-57М, побољшана варијанта овог борбеног авиона, уђе у службу, а очекује се да ће мотор "Сатурн 30" бити кључна карактеристика која одваја варијанту "М" од стандардне Су-57С.
Иако се очекује да ће увелико надмашити моторе Ф119 америчког борбеног авиона пете генерације Ф-22, којима се постојећи руски мотори, као што је АЛ-41Ф1, по перформансама већ приближавају, питање је да ли ће "Сатурн 30" моћи да понуди сличне перформансе као новији амерички мотор Ф135 који покреће Ф-35, или WS-15 који се сада тестира за кинески стелт борбени авион Ј-20, остаје за сада неизвесано.
Најављене перформансе новог руског мотора сличне су перформансама совјетског мотора АЛ-41Ф који је достигао напредну фазу прототипа 1990-их у СССР-у.
Сухој Су-57, поред кинеског Ј-20 и америчког Ф-35, ставља Русију у позицију лидера у производњи борбених авиона 5. генерације поред Кине и САД, а најближи конкурент за развој домаћег ловца пете генерације је Јужна Кореја са својим програмом КФ-21.
Даљи развој Су-57М био би нови корак ка његовом супротстављању борбеним авионима следеће шесте генерације, са новијим варијантама Су-57М2 и другим варијантама, можда чак и редизајнираним никад завршеним пројектом "Су-60", који се очекују почетком 2030-их година.