ОНИ СУ ОБЕЛЕЖЕНИ ЗА СМРТ: Американци представили руске специјалце за НАЈКРИТИЧНИЈЕ ситуације (ВИДЕО)
Ниво опреме и ниво обучености ових јединица увелико варирају у зависности од претње у региону
Када би се од њих затражило да именују антитерористичку јединицу у Русији, већина људи би вероватно помислила на елитну ФСА-ову јединицу "Алфа". Алфа је учествовала у уставној кризи 1993. године, опсади позоришта Норд-Ост и талачкој кризи у Беслану и прозива се у највећим и најосетљивијим инцидентима.
БЕЛОРУСИ ИМАЈУ СТРАШНУ РАКЕТУ: Њихова "оса" разнесе у парампарчад све што "убоде" (ВИДЕО)
"РОСКОСМОС" ЧЕСТИТАО ПРАЗНИКЕ СА СТИЛОМ: За следећу годину припремају велика ИЗНЕНАЂЕЊА (ВИДЕО)
СМРТ СТИЖЕ ПО ДРОНОВЕ: Русија ради на моћном систему ометања и обарања беспилотних летелица (ВИДЕО)
Међутим, они се не баве већином терористичких инцидената у Русији. Уместо тога, ова одговорност пада на тимове СОБР-а (Специјални одред за брзо реаговање). Ови регионални тимови решавају већину оружаних инцидената у Русији, од чеченских терориста у кућама до породичних насиља.
Ниво опреме и ниво обучености ових јединица увелико варирају у зависности од претње у региону. Али која је историја ових јединица? Колико често их прозивају и како се упоређују са осталим руским јединицама ОМОН и ФСБ?
Као и многи европски елитни полицијски тимови, основа за СОБР тимове постављена је 1970-их година након напада на Олимпијске игре у Минхену 1972. године. У припреми за Летње олимпијске игре 1980. у Москви, прва специјална полицијска јединица формирана је под надзором совјетског МВД-а (Министарство унутрашњих послова) 9. новембра 1978, под редним бројем 0707. Овај дан се данас слави као Дан СОБР-а у Русија, јер се сматра првом формацијом елитне полицијске јединице која је одговорила на тешке ситуације.
У то време, ова јединица се звала ОМОН, што једноставно значи "полиција посебне намене". Сматра се правим претходником СОБР тимова у Русији. Међутим, сматра се да се улога овог тима разликује од јединица које се данас у Русији називају ОМОН.
Регрути су драфтовани из редовне полиције (милитсииа) и прошли су кроз поступак такмичарске селекције, при чему су предност имали они који су раније били у ВДВ (падобранци) и војсци Спетсназ (СпН). Иако се размештање јединице током Олимпијских игара 1980. године сматрало успехом, величина је смањена за 30 процената након игара, због недостатка потребе за таквом специјализованом јединицом. Прву акцију доживела је у априлу 1981. године након игара, заробивши мушкарца који се забарикадирао у стану након што је ловачком пушком упуцао младу девојку и њеног оца.
Још 1987. године, као реакција на повећане етничке тензије и криминал, створена је јединица ОМОН, као дистрибуирана специјална полицијска јединица са различитим одељењима у различитим совјетским градовима и регионима за решавање озбиљних злочина и неких насилних ситуација. Иако је ово резултирало одређеном забуном, јер се мања, елитнија московска јединица звала ОМОН и пре него што је преименована у ОМСН 1988.
Преклапање улога између ОМОН-а и СОБР-а у улози оружаног одговора траје и данас; међутим, СОБР се сматра боље оспособљеним, опремљеним и специјализованим за њега. Виђа се да ОМОН чешће реагује на нереде и масовне грађанске немире него на оружане инциденте, иако је способан да одговори на такве.
Стварање многих регионалних јединица СОБР догодило се тек након пада Совјетског Савеза. 1992. године основани су регионални тимови СОБР-а за борбу против организованог криминала. Друштвене промене које је проузроковао колапс и релативна неефикасност редовне полиције суочене са снажним насилним отпором криминалаца у то време изискивале су потребу за формирањем посебних тимова за борбу против криминалних банди.
Заснивали су се на предлошку елитног московског ОМСН тима, који је потом преименован у СОБР. Они су стављени под контролу одељења за организовани криминал МВД-а (РУБОП / РУОП). Особље за ове тимове добијали су велике јединице милиције за специјалне намене ОМОН. ОМОН је наставио да постоји независно директно, под командом МВД-а.
Иако су првобитно имале задатак да се боре против организованог криминала, јединице СОБР су се убрзо нашле на првој црти фронта против терориста из република Чеченије и Дагесана. Тимови СОБР-а учествовали су у кризама талаца у Минералним Водама и Махачкали. Они су такође распоређени у Чеченију као део Првог чеченског рата, почев од децембра 1994. Они су били распоређени заједно са разним другим јединицама: МВД-овим ОМОН-ом, ВВ (МВД-ове унутрашње трупе) ОСН и ВВ-ом на нивоу јединице СпН, елитни тимови ФСБ-а, и армије СпН и ВДВ.
Тимови СОБР-а из целе Русије служили су у сукобу као јуришни тимови, укључујући већину највећих талачких криза и акција, укључујући болницу Budionnovsk, Кизлиар-Первомаискоје, напад на Гудермес, Беслан, Норд-Ост и Грозни. Током ових операција одликовани су многи официри СОБР-а - неки наградом Херој Руске Федерације, неки постхумно.
Након што је преименована у ОМСН 2002. године, а ОСН 2011. године, име организације се коначно вратило у СОБР 2012. Контрола над јединицама СОБР пребачена је на нову руску Росгард (познату понекад и као Руска национална гарда) из МВД-а 2016. године, заједно са са ОМОН и ВВ јединицама.
Ово је ефективно лишило МВД било какве стварне протутерористичке или паравојне оперативне способности. Од 2016. године СОБР је наведен као снага од осамдесет седам одреда и приближно 5.200 људи.
Ниво опремљености СОБР тима обично зависи од нивоа финансирања региона. Тимови СОБР-а из богатих градова, попут СОБР-а "Викинг" из Калињинграда, често изгледају као западни СОФ, са спортском америчком опремом, оружјем и камуфлажом. Тимови из сиромашнијих градова, попут СОБР-а "Рубин" из Новгородске области, примећују се како користе АК-74М и војни шлемове из деведесетих година.
Неки од најопремљенијих тимова су СОБР "Гранит" из Санкт Петербурга и СОБР "Булат" из Московске области. Занимљиво је да је СОБР "Терек" у Чеченији изузетно добро опремљен. Важно је да на раменима или шлемовима имају амблеме Чеченске Републике, за разлику од осталих СОБР тимова. Још једна заједничка тема тимова је широка палета прилагођавања приказаних на опреми. Видели су пушке необичне боје и закрпе морала, што су ретке знаменитости у редовној руској војсци или полицијским јединицама.
Обука за јединице СОБР углавном је оно што бисте очекивали од елитне полицијске јединице. Сви чланови СОБР-а су полицајци у полицији (данас Росгуард) и пролазе кроз психолошко тестирање пре него што се придруже јединици. Стрељаштво из непосредне близине, борбе прса у прса и урбане технике напада, као што је скакање, такође су део тренинга. Тактички обично постоји елемент за подршку који покрива зграду тешким оружјем и снајперским пушкама, како би браниоци били под притиском. Нападачке групе су обично наоружане балистичким штитом и разним пушкама, пиштољима и пушкомитраљезима.
У поређењу са ОМОН-ом, који је у великој мери одговоран за јавну безбедност и контролу, СОБР се фокусира на мале тактичке акције, као што су спашавање талаца, решавање оружаних ситуација и заштита сведока (додато у задатак 1995. године).
Важно је да имају тимове преговарача који покушавају мирно да реше ситуације. Ово је углавном исти задатак као и елитни Alpha тим из ФСБ-а: СОБР пружа одговор на регионалном нивоу на ове догађаје. То је речено, постоје и елитни савезни СОБР тимови, као што је "Рис", који делују широм Руске Федерације. Релативно мала величина СОБР-а (5.200 наспрам четрдесет хиљада за ОМОН) одражава њихову фокусиранију улогу.
У поређењу са јединицом попут ОСН Витиаз, које су независне специјалне формације у унутрашњим трупама, СОБР је више усредсређен на јавну безбедност и мале урбане операције. ОСН Витиаз је више усредсређен на паравојне јуришне операције, попут ликвидације терористичких ћелија у руралним ситуацијама и шумских препада, са мање обзира на колатералну штету. ОСН-ови су чак нижи од СОБР-а због своје нишне природе.
Међутим, противтерористичке операције великих размера обично укључују јединице СОБР, ОСН, ОМОН и ФСБ због великих кадровских захтева, тако да се задаци знатно преклапају. СОБР се последњих година такође суочава са илегалним банкама и операцијама прања новца. Они такође настављају да раде у својству против организованог криминала, иако је потреба за овом активношћу смањена од 1990-их.
Више вести о домаћем и страном наоружању, прочитајте ОВДЕ.