НАША ВОЈСКА НАЈЈАЧА У РЕГИОНУ: Србија постаје глобални играч у сфери наоружања и војне опреме, улагања никад већа у историји
Један од највећих светских стручњака за наоружање, Кристофер Фос, из Велике Британије, запазио је огроман напредак у српској наменској индустрији.
Према подацима специјализованог портала Глобал Firepower (ГФП), од 145 рангираних држава у свету, Србија заузима 58. место по војној снази, што је чини најјачом војном силом од земаља бивше Југославије. Србија је четврта војна сила на Балкану и осамнаеста у Европи.
СРБИЈА 58. У СВЕТУ ПО ВОЈНОЈ СНАЗИ: Компаративна анализа јачине армија земаља бивше Југославије (ВИДЕО)
ВОЈСКА СРБИЈЕ МОЋНИЈА НЕГО ИКАДА ПРЕ! Душманима се не пише добро, од овог оружја нема СПАСА!
МИНИСТАР ВУЧЕВИЋ НАЈАВИО ДАЉЕ НАОРУЖАВАЊЕ: Све што војска Србије види да би била јача, ми ћемо набавити
ГФП рангира државе на потенцијалној способности сваке нације за вођење рата на копну, мору и ваздуху, који се води конвенционалним средствима.
После Србије, од земаља бивше Југославије, најбоље рангирана је Хрватска (69. место), потом Словенија (86. место), а следе их Северна Македонија (108. место) и Црна Гора (128. место), док је Босна и Херцеговина рангирана као најслабија на 133. месту.
Чини се да улагања у Војску Србије никада нису била већа, о чему сведоче издвојена буџетска средства за наоружање и опрему. Тако је, према доступним подацима, Влада Србије само у протеклој години инвестирала око 460 милиона евра у модернизацију оружаних снага, док је за ову годину планирано око 616 милиона за исту намену.
У тај износ урачунате су све врсте наоружања, моторна возила, медицинска средства за Војномедицинску академију и војноздравствени систем, попуна ратних материјалних резерви и друго, наводи портал Балканска безбедносна мрежа.
- Сви се спремају за рат и не треба да уђемо ми у ту заблуду да владају мир и јединство у свету. Сви гледају свој интерес, јачају своје војне капацитете, своју економију која је посебно изложена улагањима у војним индустријама пре свега у земљама које имају огромне буџете - рекао је министар одбране, Милош Вучевић, почетком текуће године.
Да је у току обимна модернизација Војске Србије, говори податак да је удео инвестиционих улагања у одбрамбеном буџету Србије двоструко већи од стандарда у НАТО. Сматра се да је високо улагање када 20 одсто буџета иде за наоружање и инфраструктуру, а код нас готово 40 одсто буџета 2022. године потрошено је само за инвестиције у техници.
За 2022. годину вредност увоза је 162 милиона долара. Од тог износа око 85 одсто било је директно за потребе Војске Србије, а остало за производњу предузећа која се посредно односе на домаће војне потребе, јер се ради о компонентама за домаће наоружање. Југоимпорт СДПР продао је унутар земље робу у вредности од 69 милиона долара, а то су углавном средства ратне технике за Војску Србије – оклопна борбена возила Милош и Лазар 3 и самоходне хаубице Нора-Б52.
Међутим, ако је судити по речима министра одбране, Србија не намерава да се заустави на актуелном нивоу, већ да и даље унапређује систем одбране и додатно напредује на ГФП листи.
- Пратимо све што се тиче питања одбране и безбедности, наше војске, али и актуелних питања за војске других држава, посебно у региону. Не такмичимо се ни са ким. Радимо даље на јачању одбрамбених капацитета Војске Србије. Војска Србије ће јачати и људске капацитете, и наоружање и војну опрему као гарант независности Србије. Грађани Србије ће бити задовољни и спокојни - каже Милош Вучевић.
Министар је истакао да се купују најсавременији дронови тзв. "Камиказе", извиђачки дронови, развија се даље наменска индустрија и очекује се куповина нових "Милоша " и "Лазара", модернизација тенкова, борбено-оклопних возила пешадије, нове "Норе", топови, самоходне хаубице...
- Наоружавамо се у смислу да бранимо своје небо, своју територију и државу, нежелећи никакве сукобе са било ким и желимо да све неспоразуме и отворена питања решавамо политичким разговорима, да чувамо мир, али да смо свесни да наша безбедност зависи од нас - рекао је Вучевић.
И председник Србије, Александар Вучић, нагласио је важност улагања у српске оружане снаге, посебно у светлу сукоба у Украјини.
- Наше је да се припремамо, да будемо одвраћајући фактор. Улагања у војску су огромна, другачије не можемо да опстанемо на овом геополитички трусном подручју - рекао је председник.
Најавио је још већа улагања у набавку дронова из иностранства, али и из домаће наменске индустрије.
- Пре краја године очекујемо долазак камиказа дронова из иностранства које смо већ платили. Улагаћемо и у сопствену производњу дронова наоружаних ракетама и тешким бомбама - казао је Вучић.
Колико се исплатило улагање у одбрамбени систем, показује и недавно одржани Сајам наоружања и војне опреме "Партнер 2023." у Београду, који је открио свету све резултате мукотрпног рада током протеклих година, што је није остало непримећено у војним круговима.
Један од највећих светских стручњака за наоружање, Кристофер Фос, из Велике Британије, запазио је огроман напредак у српској наменској индустрији.
- Прешли сте дуг пут у последњих неколико година. Оно што видим јесте један континуирани развој. Ви просто не стојите у месту. Имате свој производ, разговарате с клијентима о њему, а онда на основу тих разговора и сугестија настављате његово даље развијање и усавршавање. Тај здрав начин рада довео вас је до тога да данас овде на Сајму можете поносно да представите "Нору", нову генерацију, која ће вероватно започети пробна гађања већ следеће године, то за мене лично једна од најважнијих ствари. Наравно, поред "Норе", ту је и "Лазар", који је присутан већ неколико година. Његова основна улога је била и још увек јесте улога оклопног транспортера пешадије. Ипак, сада са тежим наоружањем "Лазар" прелази у оно што ја називам борбеним пешадијским возилом - истакао је Фос.
Преостаје нам да закључимо да су српска наменска индустрија, али и сама Војска Србије, доживеле својеврсни препород у последних десет година и да је Србија успела да постане активни субјекат на пољу одбране на међународном плану и да се надамо да ће наставити у том правцу.