Старе руске ракете једнако убитачне као и хиперсоничне: Спорије су од нових, али их се Запад и даље плаши
Руске ракете "Оникс" су спорије од најновијих хиперсоничних ракета, али су и даље смртоносне и представљају претњу за противничке бродове, пише амерички лист "Нешенел интерест"
Руске ракете "Оникс" су спорије од најновијих хиперсоничних ракета, али су и даље смртоносне и представљају претњу за противничке бродове, пише амерички лист "Нешенел интерест".
АМЕРИКАНЦИ ПОЛУДЕЛИ ЗА СРПСКИМ ОРУЖЈЕМ: Ево шта се са Заставиног штанда највише тражи на Сајму наоружања у Лас Вегасу
НАТО ЛЕШИНАРИ СЕ ИНФИЛТРИРАЈУ У ЕВРОПУ: Никада више војника на тлу Старог континента
ЧУДОВИШТЕ ОД ДЕСЕТ МАХОВА: Руси уводе ЦИРКОН у војну морнарицу (ВИДЕО)
Аутор чланка ракете "Оникс" назива "старим надзвучним оружјем", јер су, према информацијама листа, први пут ступиле у састав наоружања пре скоро 20 година – 2002. године.
Нова генерација "Оникса" ће имати домет лета од 800 километара, а такође ће бити опремљене побољшаним системом за циљање и заштиту од радио-сметњи, наглашава аутор чланка.
Ракете ће развијати брзину до 2,5 маха, док ће, на пример, брзина ракете "Циркон" бити више од пет маха, наглашава аутор.
Међутим, по мишљењу новинара, и та брзина је довољна да ракета "Оникс" представља претњу за системе ПВО и бродове западних земаља.
Одељење за страна војна истраживања Војске САД оцењује да је систем навођења једна од најзанимљивијих карактеристика ракете "Оникс", истиче аутор.
Тај систем омогућава да се истовремено користе ракете различите класе, а може да одређује и степен важности мета, на основу чега се и разрађује план напада.
Након уништавања главне мете, остале ракете гађају друге бродове, тако да једна ракета погађа једну мету.
Након укључивања режима аутоматског праћења мете, код "Оникса" се искључује радар, након чега се ракета спушта на висину од пет до 10 метара, испод оперативног нивоа већине ПВО радара, објашњава новинар.
Чим се "Оникс" нађе испод радио-опсега, радар се поново активира и лоцира мету. Велика брзина лета и поменута функција знатно отежавају рад противничких радарских и система ПВО, пише лист.
"Нешенел интерест" закључује да, упркос различитим тврдњама да ће хиперсонично оружје "изменити правила игре", старо и спорије надзвучно оружје и даље представља велику претњу за противничке бродове.