СВЕТ БРУЈИ О СРПСКОЈ ВОЈСЦИ! Објављени резултати: Наша војска и даље испред Хрватске
И по подацима за 2022. Србија је, као и годину дана пре, по јачини војске испред Хрватске. Србија је у 2022. рангирана на 61. место , а Хрватска је корак иза, на 62. Прошле године је Србија била на истом, 61., а Хрватска на 63. месту, пише Вечерњи лист.
Страница "Глобал Firepower" сваке године још од 2006. објављује годишњи извештај и ранг листу 140 националних оружаних снага. И сваке године се с великом пажњом та ранг листа прати у земљама бивше Југославије, где је, из разумљивих разлога, војно одмеравање и даље актуално.
НАЈМОЋНИЈЕ СРПСКО ВОЗИЛО: Детаљно погледајте како изгледа "Лазански" (ВИДЕО)
ПОНОС СРПСКЕ ОДБРАМБЕНЕ ИНДУСТРИЈЕ: Најновија снајперска пушка 20mm (ВИДЕО)
КОЛИКО ПВО СИСТЕМА ФК-3 ЈЕ ПОТРЕБНО СРБИЈИ? Све о кинеском оружју које стиже у нашу земљу (ВИДЕО)
Чињеница је да се у последњих неколико година Србија интензивно наоружава и подиже годишње свој војни прорачун и по 40-ак посто. Поређења ради, још 2017. Хрватска се налазила на 68. месту, а Србија на 89.
Дакле, Србија је на овој листи направила велики скок у само пет година, јер се пробила с 89. на 61. место. То није изненађење, с обзиром на то да је у међувремену Србија модернизовала целу ескадрилу, од 12 МИГ-ова 29, набавила 20-ак тенкова Т-72, нови противавионски ракетни систем Панцир С-1, потом борбене хеликоптере МИ-35, те нови противоклопни ракетни систем Корнет, све из Русије. Из Кине јој стиже копија ПЗО система великог домета ФК-3 (копија руског С-300), већ су стигле кинеске борбене беспилотне летелице, а долазе сличне из Турске. Да се Хрватска није коначно одлучила на појединачно највећу војну набавку у својој историји, куповину 12 малокоришћених вишенаменских војних авиона Рафале из Француске за милијарду евра, од чега је више од трећине већ исплаћено крајем 2021., њен заостатак за Србијом било би и већи.
Од земаља бивше државне заједнице, након Србије и Хрватске следећа по војној моћи је Словенија, на 86. месту, БиХ је на 123., Северна Македонија на 134. Црне Горе уопште нема на овој листи, иако има војску.
Од осталих европских земалаја, Мађарска је на 56. месту, Аустрија на 58., Словачка на 60. Доста јаку војску има Румунија, која је на 38. месту, Норвешка на 33., Грчка на 27. Изаел је 18. на светској ранг листи, Немачка тек 16., Турска 13.
Десето место држи Бразил, Пакистан је на деветом, Уједињено Краљевство на осмом, а најбоље пласирана европска земља је Француска на 7. месту. То је, наравно, доста чудан избор, с обзиром на то да је Француска и нуклеарна сила, а поседује и нуклеарни носач авиона, као и нуклеарне подморнице.
Али, на ранг листи "Глобал Firepowera" од ње су јачи Јужна Кореја и Јапан, који су на шестом и петом месту. Индија је на четвртом, а у самом врху су трећепласирана Кина, другопласирана Русија и још увек најмоћнија војна сила на свету САД на првом месту.