ТЕНКОВИ, МАРИНЦИ, АРТИЉЕРИЈА, ЗАЛИХЕ! Овако се Американци спремају за транспорт током рата! (ВИДЕО)
Домет од хиљаду и двеста наутичких миља може омогућити превоз пресудног транспорта
Тенкови, маринци, артиљерија, наоружање и залихе могу се пребацивати преко океана брзином од тридесет и пет чворова како би се убрзали напади, доставило појачање и подржале морске операције у мисијама преко све веће флоте "Експедиционе брзе транспортне" (ЕПФ) америчке морнарице.
ПОРУКА НУКЛЕАРНОМ СУСЕДУ: Ево која држава купује моћну руску "Армату"
"Морски вук" се пришуњао, али Москва не дрема: Америка послала тајну НУКЛЕРНУ ПОДМОРНИЦУ близу обала Русије
Да ли Северна Кореја тестира подморничку ракету Пукгуксонг-3: Ударац Трампу уочи председничких избора
- ЕПФ-ови су способни да превозе 600 тона 1.200 наутичких миља. Свако пловило укључује палубу за полетање авиона за подршку у дневним и ноћним операцијама - наводи се у извештају морнарице.
Морнарица је до сада добила 12 ЕПФ-а произведених од "АУСТАЛ УСА", а бродоградитељи већ раде на ЕПФ 13.
Последњи који је произведен, ЕПФ 12, назван је "УСНС Њупорт" и њиме ће управљати Војна команда за поморство.
Бродови, такође, могу превозити и искрцати потпуно борбено спремне тенкове "Абрамс", што је околност која проширује могућности напада амфибије са брода на обалу. Иако ЕПФ-ови нису намењени да функционишу као потпуно наоружана борбена средства, они су у потпуности способни да подрже борбена дејства у разним кључним аспектима.
Могућност као што је маневрисање великом брзином, заједно са технологијом транспорта тешке опреме, доноси велике предности у тактици поморских борби. Домет од хиљаду и двеста наутичких миља (2.222,4 километра) може да омогући превоз пресудног транспорта, без потребе за ангажовање великих бродова са дубоким дном и са великим палубама у високо ризичним областима.
Брзина пловила може помоћи у подршци концепта расподељених поморских операција морнарице, стратегије чији је циљ да се искористе сензори великог домета, умрежавање и нове примене наоружања како би се оптимизовала борбена ефикасност операцијама са мање загушеним, а самим тим и потенцијално рањивијим, здруженим снагама у океану.
На пример, када се главна плажа осигура путем амфибијског напада, долазним снагама ће бити потребно појачање да се прошири и надогради на циљеве мисије. Ови бродови такође помажу циљевима који се заснивају на мору омогућавањем транспорта из океана, чиме се уклања потреба за размештањем преко копна у високо ризична, тешко доступна подручја. Бродови дубљег газа моћи ће да делују на много сигурнијим удаљеностима, док се ЕПФ-ови приближавају непријатељским областима као мање, брже и потенцијално мање рањиве мете.
Захваљујући деловању са мора, ваздушне снаге могу боље да заштите и пруже подршку нападачким снагама.
Рецимо, амфибијски бродови, или чак носачи авиона, могли би бити позиционирани да боље пруже подршку нападачким снагама које напредују и које се крећу копном ако палубне платформе за ваздушни напад, попут оних за Ф-35 ловце, авиона "Оспреи" или Ф/А-18 надзвучних млазњака, добијају подршку за циљање и логистику са обале.
Снаге за специјалне операције (СОФ) такође често морају брзо да се крећу у мањим групама, међутим, увек постоји могућност да им затребају залихе, оружје, опрема, па чак и брза тактичка возила.
Имајући у виду ову врсту сценарија, постоје операције које мале групе СОФ снага можда неће успети да остваре чврстим гуменим чамцем од 3.5 метара који, природно, не може да транспортује опрему. И у овом случају су нова пловила ЕПФ идеална како би се специјалним снагама у кратком року и на најбезбеднији начин доставила помоћ или свака врста опреме.