АЛАРМАНТНА СИТУАЦИЈА: Док се чекају процедуре, море уништава објекте на Ади Бојани
Угоститељски објекат "Маестрал" на Ади Бојани потпуно је уништен.
Смештајни објекти на првој линији до воде почели су да тону, а зидови пуцају. Материјална штета је велика.
"Коме закон лежи у топузу, трагови му смрде нечовјештвом": Шта ако Вељовић неће с места директора црногорске полиције?
СЕКТА У ЦРНОЈ ГОРИ ПОЗИВА НА УСТАНАК: Скандал Милове цркве није запамћен у историји хришћанства
ДА ЛИ ЋЕ И НАШИ РИБАРИ МОЋИ ДА РИБАРЕ НА ЈАДРАНУ? Познато шта се крије иза иницијативе "Економски појас Јадранско море"
Директор ХТП Улцињска ривијера Бојан Ђаконовић каже да је ситуација више него алармантна, а времена за чекање нема. Тендер за хитну санацију и заустављање ерозије на Ади Бојани је расписан 4. децембра, по хитном поступку (15 дана). Проблем на Ади Бојани изискује укључивање државних институција.
ХТП Улцињска ривијера се годинама бори са плимом и таласима.
- Ове године смо испред угрожених објеката бацили на хиљаде џакова са песком, поставили и велико камење и учинили све у складу са нашим могућностима - каже Ђаконовић истичући да, док се чекају процедуре, на објектима је већ причињена огромна материјална штета.
Израда студије за трајну санацију овог дела је у току, а донете су и одлуке о спровођењу хитних мера, које предвиђају насипање око 50.000 метара кубног песка.
Експерт из Београда професор др Сава Петковић је по налогу Министарства одрживог развоја и туризма одредио краткорочне мере. Оне предвиђају насипање песка дуж 750 метара обале, а просечна ширина плаже, по насипању, биће око 45 метара.
У Пројектном задатку за хитне интервенције стоји да ће на западном крају Аде бити постављени напери, чија је улога да задрже насуте количине песка дуж најугроженијег дела плаже.
Наношење песка не даје резултате на Ади Бојани, јер га море поново однесе, али искуства у свету су показала да су напери веома ефикасни са аспекта проширења плаже и заустављања ерозионих процеса.