АВИОНОМ ПИЛОТИРАЛА МАЈКА ДВОЈЕ ДЕЦЕ: Она и сапутник избацили лекове против беснила, онда је уследила ТРАГЕДИЈА
Нови детаљи трагедије на Козари.
Мајка двоје деце И. П. (31), држављанка Румуније, и њен сапутник Београђанин И. И. (34) погинули су у паду спортског авиона пајпер 28, чија је олупина пронађена послеподне на подручју села Алексићи, на Козари, дан након што се срушио.
Др Поповић упозорава: Не игноришите НАДУТОСТ - можда је део већег проблема
"НЕКА ТЕ АНЂЕЛИ И СОКОЛОВИ ЧУВАЈУ" Пријатељи се опраштају од Игора који је погинуо у ПАДУ АВИОНА, потресне поруке кидају душу (ФОТО)
СТРАВИЧНА ТРАГЕДИЈА! Ово је младић из БЕОГРАДА који је погинуо у паду авиона на Козари (ФОТО)
- Олупина авиона, чији је нестанак пријављен у четвртак око 14.10, пронађена је у петак око 15 часова. Уочена су и два тела, једно у авиону, а друго поред остатака летелице. Тек ће се у суботу приступити увиђају, јер је то немогуће данас, с обзиром на екстремне услове и кратак дан - рекли су у петак касно послеподне извори.
Тридесетједногодишњакиња је била пилот авиона, док је три године старији младић био оператер на операцији оралне вакцинације лисица против беснила, коју су на ширем подручју бањалучке и приједорске регије изводили радници београдске фирме "СТС авијација".
- У Бањалуку је, пре пет-шест дана стигло око 30 радника те фирме са 13 авиона. Они су тог, као и претходних дана избацивали лекове против беснила лисица на свим неурбаним подручјима. Тако је било и у четвртак, кобног дана. Систем је такав да истовремено буду подигнути сви авиони те да надлећу, паралелно један уз други, одређено подручје - открива извор.
Ништа није слутило на трагедију
Ништа у четвртак, како додају наши саговорници, није слутило да ће доћи до трагедије.
- Држављанка Румуније, која је иначе пореклом из Молдавије, и Београђанин ишли су заједно авионом. Имали су редовну комуникацију са земљом. Нису се жалили ни на какав технички проблем. Међутим, одједном се веза с њима изгубила. Шта је узрок трагедије, не знам. Нису искључени ни људски фактор ни лоше време. Истражиоци неће моћи рачунати на црну кутију, пошто их овај тип авиона нема. Авион је произведен седамдесетих година прошлог века, али је редовно, у складу са законом, сервисиран и прегледан. У тренутку полетања био је исправан - тврди извор.
Сви трагали за летелицом
Бројни полицајци, припадници спасилачких служби, ловци, лугари и мештани чешљали су и у четвртак и у петак сваки педаљ земље. Подигнути су и дрон и хеликоптер. У питању је изузетно неприступачан, блатњав, стрм, каменит терен. Возилом се по блатњавом, шумском путу, могло прићи тек донекле.
Местимично је било и магле, што је додатно отежавало потрагу. Улагани су надљудски напори да се дође до авиона. Око 15 часова авион су пронашли припадници Специјалне антитерористичке јединице (САЈ). Нажалост, члановима посаде није било спаса.
Мештани Суботића испричали су да су на мјесту догађаја сцене потресне. Како кажу, видели су у овом селу више уплаканих људи из Србије те да су највероватније у питању познаници жртава.
- Пилот и оператер, који је око десет година радио за ову фирму, су пет или шест дана били у Бањалуци с осталим члановима екипе. У Бањалуку су дошли из Хрватске, где су исто радили акцију вакцинисања животиња. Авион је полетео из Бањалуке, а након пет часова лета сигнал се изгубио изнад Козаре. Страшна је ово трагедија. Операција оралне вакцинације лисица требало је да се заврши за три дана, а онда је требало да екипе крену у Београд - кажу извори.
Олупнина је лоцирана у оквиру велике потраге у којој су, како је потврђено из МУП-а Српске, учествовали припадници полицијских управа Градишка и Приједор, Јединице жандармерије, САЈ-а, Републичке управе цивилне заштите и Хеликоптерског сервиса Српске те планинари, лугари и други грађани.
Бојан Шкорић, начелник ПУ Градишка, рекао је да је потрага почела одмах након пријаве те је трајала до један сат након поноћи, када је прекинута због лошег времена. Натављена је чим је свануло. Начелник Полицијске управе Приједор Сретоја Вујановић рекао је да је потрага за спортским авионом била отежана због услова на терену.
Љубиша Араманда, председник Планинарског савеза РС, рекао је за Независне да је у потрази учествовало 14 њихових припадника.
Подсећамо, у спортском авиону који је јуче пао на подручју Козаре били су пилот и оператер. Авион се враћао из Велике Кладуше за Бањалуку, са чијег је аеродорома одлетио за Кладушу. У повратку из Кладуше авион, који је превозио вакцине за животиње, око 14.10 часова је нестао са радара.