"ГУРА БиХ У СУКОБ" Оштра реакција Америке на Додикову изјаву о ОТЦЕПЉЕЊУ Републике Српске: "Греши ако мисли да ћемо стајати по страни"
Милорад Додик је најавио проглашење независности Републике Српске (РС) ако високи представник за БиХ, Кристијан Шмит, наметне закон о статусу државне имовине, што би се могло догодити у јануару.
Америка неће мирно посматрати могући покушај отцепљења Републике Српске од Босне и Херцеговине, поручили су данас из америчке амбасаде у Сарајеву Милораду Додику, који је раније током дана рекао да би Република Српска могла ускоро прогласити независност.
СКАНДАЛ У КОМШИЛУКУ: Траже уклањање споменика с православног гробља
ПОГИНУО РАДНИК У БАЊАЛУЦИ: Пао са шестог спрата на градилишту
ОТКРИВЕН НОВИ ЧЛАН БЕЛИВУКОВОГ КЛАНА! Познати тужилац оптужен да је умешан у сарадњу
Реагујући на Додикову изјаву како ће РС прогласити независност чим високи представник за БиХ наметне закон о статусу државне имовине, што би се могло догодити већ у јануару, из америчке амбасаде подсетили су како су ентитети могући тек као делови државе Босне и Херцеговине, а изван ње не могу постојати ни опстати.
Право на сецесију, како су истакли, устав БиХ не предвиђа ни за ентитете ни за било коју другу административну територијалну јединицу.
Додик греши ако мисли да ће Америка стајати по страни
- Сједињене Америчке Државе опет су јасно дале до знања да ће реаговати и супротставити се антидејтонском деловању, што сецесија и јесте. Милорад Додик греши ако мисли да ће САД стајати по страни док он гура БиХ у сукоб - стоји у изјави америчке амбасаде коју су пренели локални медији.
Федерални премијер: Ствара опасност од крвопролића и несагледивих последица
Председник владе Федерације БиХ Нермин Никшић упозорио је данас Милорада Додика да најавама о отцепљењу Републике Српске ствара опасност од сукоба и крвопролића са несагледивим последицама.
Никшић, који је и представник СДП-а БиХ, странке која је, као и Додиков Савез независних социјалдемократа (СНСД), део владајуће коалиције у земљи, до сада је углавном избегавао да реагује на изјаве Милорада Додика, али данас је на свом Фејсбук профилу написао како је сада одлучио да му одговори, свестан кризе која би могла наступити.
- Тај би чин (отцепљења) произвео несагледиве последице, пре свега за ентитет којем се (Додик) налази на челу и народ који каже да представља и о чијој судбини, наводно, брине. Нема сумње, институције државе БиХ, институције Федерације БиХ, међународни пријатељи БиХ, пре свих САД, имају начина да без икаквог устезања реагују на први практични сецесионистички корак - поручио је Никшић Додику и јавности.
Никшић каже како ће Додик за такву авантуру неуставног одвајања дела суверене и међународно признате државе БиХ тешко наћи савезника било где у свету. Позвао је Додика, а посебно оне "који га охрабрују и гурају у том правцу дајући му лажну наду", да добро размисле о јавно изговореним претњама и најави предузимања антидржавних, антидејтонских и потпуно неуставних корака.
Пленковић: Ништа ново
Андреј Пленковић је рекао да претње Милорада Додика о отцепљењу нису ништа ново, јер сепаратистичко-сецесионистичке тенденције унутар Републике Српске трају већ годинама, те поновио да Хрватска подржава целовиту БиХ и њен пут према Европи.
- Постоје сепаратистичко-сецесионистичке тенденције унутар Републике Српске које трају већ годинама. То није ништа ново, ми о томе причамо задњих десет година (...) Мени ово делује као све већ виђено - рекао је Пленковић на седници владе.
Истакао је, међутим, да постоје и "тенденције за јачу централизацију, унитаризацију земље које долазе од неких бошњачких странака".
- И имате концепт који махом заговарају хрватске политичке странке, који се темељи на равноправности сва три конститутивна народа, где су по мени Хрвати ти који су најзаинтересованији и најангажованији на европском путу земље, што ми сматрамо да је добро за сва три народа и то ћемо подржавати - рекао је премијер Хрватске.
По његовим речима, Додикове изјаве су "понављање", иако, како је рекао, не треба потцењивати шири политички контекст.
- Тако да у овом тренутку, не потцењујући овај шири контекст - руску агресију на Украјину, Хамасов терористички напад на Израел, израелски одговор и сукоб који траје, интензитет незаконитих миграција који је више него видљив, ширу нестабилност која постоји у деловима афричког континента - све се то рефлектује на Европу, па и ове тензије које смо имали на Косову пре три месеца. Све су то ствари које не треба потцењивати - рекао је Пленковић.
Но, Хрватска, поновио је шеф владе, "подржава целу БиХ да иде према Европи, да се стабилизира, да функционише, да нема напетости и сукоба".
"То је наш циљ. То је наша политика, конзистентна", рекао је Пленковић.
Шта је данас рекао Додик?
Додик је, подсетимо, у интервјуу за ентитетску Телевизију РС-а (РТРС) запретио како ће отцепљење, односно проглашење самосталног РС-а, уследити истог тренутка у којем би високи представник за БиХ Кристијан Шмит евентуално наметнуо закон којим се решава статус и право располагања државном имовином.
Каже како има информације да би таква одлука могла уследити у јануару, а најавио је како ће се у том случају одмах састати парламент РС-а и прогласити отцепљење.
Појаснио је како то значи "независност (од БиХ) у свему", при чему РС неће спречавати пролазак кроз свој територију, односно успоставити "тврду" границу према Федерацији БиХ, али ће и то учинити буде ли нужно.
- Не очекујемо да ће се неко из Федерације БиХ охрабрити да нападне РС. И у таквим околностима ми ћемо проценити на који начин ћемо деловати. Од ЕУФОР-а очекујем да стане на међуентитетску црту и спречи додир - казао је.
Американци ће бити бесни
Проценио је како ће у таквом сценарију "Американци бити бесни и покушати да траже интервенцију", али верује како пријатељи РС то неће допустити. На које пријатеље тачно мисли, није појаснио, али познато је да Додик пријатеље има у Москви и Будимпешти јер гаји добре односе с руским председником Владимиром Путином и мађарским премијером Виктором Орбаном.
Управо Мађарска од јануара наредне године од Аустрије преузима заповедништво над војним снагама Еуропске уније у БиХ (ЕУФОР) чија је задатак спречити могуће оружане сукобе, али и јамчити слободу кретања кроз БиХ јер је то обавеза која проистиче из Дејтонског споразума.
Сам високи представник до сада није спомињао могућност наметања закона о државној имовини, а опет је истицао како је то обавеза и одговорност власти у БиХ.
Шмит тренутно планира само наметање техничких измена Изборног закона БиХ у случају да током јануара парламент БиХ пропусти да донесе одлуке којима би се осигурао интегритет изборног процеса.
Србија Данас/Index.hr