УЖАС У ГРАДАЧЦУ ПОКРЕНУО ТАЛАС ПРИЈАВА: Сигурне куће пуне, институције не желе да ризикују
Драстично је повећан број пријава породичног насиља, као и број жена жртава за које се тражи смештај у Сигурне куће.
Како сведоче активисткиње у невладиним организацијама, у осам Сигурних кућа широм БиХ све је више жена и деце жртава насиља у породици. У Републици Српској за око 50 одсто је повећан и број позива на СОС телефон 1264, пише Српскаинфо.
ПОЛИЦАЈКА УКЉУЧЕНА У МРАЧНИ ЛАНАЦ ДОГАЂАЈА У ГРАДАЧЦУ: Њен адвокат има само један захтев
"ЖЕЛЕО ЈЕ ДА ПОКАЖЕ ПУБЛИЦИ ДА ЈЕ ОН ТАЈ КОЈИ ОДЛУЧУЈЕ" Језиви детаљи о монструму из Градачца: Умислио да је господар живота и смрти
БОСАНСКИ ИНСПЕКТОР О ПРЕНОСУ УЖИВО НЕРМИНОВОГ СВИРЕПОГ ЗЛОЧИНА: Открива да ли је приказивање снимака могло да се заустави и обрише
Како сведоче активисткиње у невладиним организацијама, у осам Сигурних кућа широм БиХ све је више жена и деце жртава насиља у породици. У Републици Српској за око 50 одсто је повећан и број позива на СОС телефон 1264, пише Српскаинфо.
Како наводи Гордана Видовић, извршна директорка Удружења грађана “Будућност” Модрича и оснивачица прве Сигурне куће у Српској, од момента кад се десило убиство у Градачцу, СОС телефон у овом удружењу непрестано звони. Само у протекла три дана у Сигурну кућу у Модричи је смештено осам жртава породичног насиља.
– Да ли је то последица тога што, након Градачца, институције више не желе да ризикују, или су и саме жртве увиделе да морају тражити заштиту од насиља, за сада не можемо проценити – каже Видовићева.
Додаје да је и даље много жена које трпе насиље и не усуђују се да га пријаве, јер немају поверења у институције.
– Морамо много више веровати женама жртвама насиља, пружити им много више подршке, те много чешће правити озбиљне процене ризика како се Градачац не би поновио – рекла је Видовићева.Она је додала да би институције морале повести више рачуна о томе да, чим жена пријави породично насиље, првенствено заштите њу и њену децу.
– Сви механизми заштите морају бити укључени, ланац заштите мора бити сигуран и функционалан, јер ако попусти макар и једна карика, може нам се поново десити да насилник убије жену – рекла је Видовићева.
Она је закључила да је тужно што се савест друштва пробуди тек кад се деси злочин и што тек тада многима постане јасно да је насиље у породици озбиљан друштвени проблем.
Подсећамо, Нермин Сулејмановић, који је починио троструко убиство, почевши од своје невенчане супруге Низаме Хећимовић, већ је пријављиван полицији за насиље у породици.
Он је убио је своју супругу испред викендице у месту Сибовац, недалеко од Градачца, док је њихова ћерка лежала у локви крви и плакала.
Како се могло видети на узнемирујућем снимку који је сада обрисан, он је питао несрећну жену зашто га је пријавила полицији, а она је одговорила да се бојала за себе и дете.