ХРВАТСКИ ЛЕКАР И НАУЧНИК ОБЈАШЊАВА: Лажно позитивни могу озбиљно урушити нормално функционисање живота (ВИДЕО)
Научник и лекар Драган Приморац је напоменуо да сви они који су позитивни на коронавирус нису и инфективни, а објаснио је и зашто тако мисли. Истакао је да постоји велика разлика међу позитивним налазима на коронавирус.
Био је међу првима у Европи који су користили ПЦР тестирање које је основа за детекцију оних који су позитивни на коронавирус. Сходно искуству тврди да постојећи критеријуми тестирања доприносе "лажно позитивним" резултатима. Указао је на то да су таквог става и научници Универзитета Цалифорнија.
СЛОВЕНИЈА ДИГЛА НА НОГЕ СВЕ ЛЕКАРЕ У ДРЖАВИ: Застрашујући подаци само пристижу!
ПРЕДСЕДНИЦА ЦВИЈАНОВИЋ ПОТВРДИЛА: Данас састанак због сложене епидемиолошке ситуације
ДРИТАН НЕ ДА МУП ДЕМОКРАТСКОМ ФРОНТУ: Предлаже специфичан концепт владе
- На великом броју анализираних узорака, постотак оних који су 'лажно позитивни' може озбиљно урушити нормално функционисање живота, економије и школства - упозорио је.
Приморац је нагласио да проблем може бити, како је рекао, осетљивост ПЦР тестирања.
- Сам поступак ПЦР-а одвија се током тзв. амплификацијских циклуса и логично је да већи број циклуса којима се умнажају исходишне молекуле ДНА - у овом случају вирусне - омогућује детекцију и најмањих количина ДНА. Теоретски говорећи, две копије вирусне РНА које се у првим фазама процеса 'преводе' у секвенце ДНА - тзв. комплементарна ДНА, цДНА - након 36 ПЦР циклуса су достатне да добијемо више од 68 милијарди копија цДНА - образложио је.
Према његовим речима, велика је разлика међу позитивним налазима који указују на присутност РНА у узорку.
- Наравно, што је виши титар (присуство вируса у узорку), потребан је мањи број циклуса за детекцију вируса. Истовремено, виши титар вируса у узорку значи и већу вируленцију, односно већу могућност ширења вируса - потцртао је.
Затим је објаснио тврдњу да бити позитиван не значи бити и инфективан.
- Увек на уму треба имати да је резултате потребно сагледати у контексту целе клиничке слике сваког појединачног пацијента јер, нпр. низак титар вируса може значити и да је особа тек на почетку заразе. Ако је особа раније тестирана и неупитно била позитивна, а код поновљеног тестирања детектира се реплицирање РНА на 30-ак циклуса или више, онда се сматра да није више заразна. Но, ако се ради о првом тестирању, а особа има неке симптоме или се зна да је у последњих 48 сати била контакт САРС-ЦоВ-2 позитивне особе, висок ЦТ може тренутно бити и због малог титра те ако се поново тестира за неколико дана, ЦТ ће бити мањи јер се у тих неколико дана вирус довољно реплицирао - изјавио је.
Поновио је да ПЦР тестирање није савршено, али да је тренутно најбоље од постојећих.