КОРОНА ПОТПУНО ПАРАЛИСАЛА ХРВАТСКУ: Од поноћи локдаун, сваки девети пацијент им умре!
Хрватска је од поноћи увела највећи локдаун другог таласа короне у тој земљи
Хрватска је од поноћи практично у новом локдауну. Ово је затварање блаже од онога на пролеће, барем када је реч о слободи кретања али затварања има и привреда која ће га итекако осетити.
КРВНА ПЛАЗМА ГА СПАСИЛА: Има корону, упалу плућа и десило му се чудо!
ЈЕЗИВО СВЕДОЧЕЊЕ ХРВАТСКОГ ЛЕКАРА: За више од 20 година нисам видео толико људи који не могу да дишу
ПЉУШТЕ КАЗНЕ НА СВЕ СТРАНЕ: Тржни центри кажњени због Црног петка, полиција реаговала по налогу градских власти
У целој се Хрватској од поноћи па до 21. децембра, а можда и дуже, затварају кафићи и ресторани, теретане, забрањују се свадбе, приредбе и сајмови, адвенти и окупљања изнад 25 особа. Затварају се и кладионице, а након 22 сата морају затворити и пекаре. Не затварају се - цркве.
Премијер Андреј Пленковић синоћ се због нових мера обратио јавности. Рекао је како борбу против коронавируса влада темељи на поверењу између грађана и државе.
- Досадашњим мерама настојали смо очувати што нормалнији живот наших суграђана, трудећи се да избегнемо потпуно затварање и полицијски час какав сада имају бројне европске државе. Иако је недељни раст броја заражених почетком овог месеца успорио, ове недеље бележимо пораст од 15 посто те је дневни број заражених јуче први пут премашио 4.000 - рекао је хрватски премијер.
У Хрватској након увођења ових мера продавнице и шопинг-центри настављају радити, али ће се појачати надзор да ли је број купаца у њима у складу с прописаним бројем по квадратном метру.
Фризерски салони и други занати остају отворени, као и хотели.
Остају отворени биоскопи и позоришта, као и музеји и галерије, али број посетилаца ће бити ограничен бројем квадрата. Остају отворене и цркве, тек је прописано ограничење броја људи и препорука да се мисе одржавају путем ТВ-а, радија или онлајн.
Школе ће остати отворене, а одлуке о евентуалном преласку на онлајн наставу доносиће се селективно, односно по жупанијама.
У новом сету мера прописано је и смањивање броја путника у јавном превозу на 40 посто укупног капацитета. Смањење броја путника у јавном превозу се планира постићи и већим бројем превозних средстава у градском и приградском превозу. Правила ће ведити и за међуградски саобраћај.
Ношење маски тамо где се не може осигурати прописана дистанца, укључујући и отворене просторе, више није препорука, него обавеза.
Велике новости припремају се и када је реч о казнама, које су до сада важиле само за правне особе, а не и за грађане. То ће се ускоро променити, али за то је прво потребно променити закон. Следеће недеље предлог промјене Закона о заштити грађана од заразних болести према ком се планира кажњавање грађане биће упућен по хитном поступку у саборску процедуру.
Шеф хрватског кризног штаба Давор Божиновић је у петак потврдио да се планира увођење казне за неношење маски. О висини казне се још расправља, али ће се, према Божиновићевим речима, радити о "озбиљнијим казнама". Додао је како би то требале бити мандатне казне, дакле оне које се изричу на лицу места.
Како је хрватски премијер најавио у синоћњем обраћању, влада ће донети пакет мера за подршку привреди.
- Наставићемо са мером подршке очувању радни места у износ од 4.000 куна (око 530 евра) по раднику током обуставе рада, уз плаћање доприноса, најавио је Пленковић.
Хрватска је јуче имала 4.080 новозаражених, а 48 особа је у последња 24 часа преминуло од коронавируса.