Мило има титулу из 2015. године коју крије, а тиче се КРИМИНАЛА и КОРУПЦИЈЕ
Као образложење, наведени су неки од најважнијих догађаја у каријери Мила Ђукановића.
Мило Ђукановић, актуелни председник Црне Горе, носи једну титулу о којој се никад не говори. Не говори се о њој, не из скромности, већ јер управо она све говори о Милу и његовој владавини.
Добио ју је на крају 2015. године, а у питању је титула “личност године заслужне за промоцију криминала и корупције”, коју му је доделила међународна новинарска организација Организед Цриме анд Corruption Репортинг Пројецт (OCCRP).
Сваке године, новинари ове организације именују и изгласавају личност године. Мило Ђукановић је освојио прво место на гласању у ком је учествовало више од 50 новинара OCCRP-a.
РЕАГОВАЛА ХИТНА ПОМОЋ: Станивуковић пливао за Часни крст, па повредио ногу
МИНИСТАР МИЛАТОВИЋ ПОРУЧУЈЕ: Абазовић да поднесе оставку
"ОТИЋИ ЋУ ТАМО СА 100 АДВОКАТА" Милорад Додик спрема одбрану - нова саслушања због усвајања декларације о преносу надлежности
У тексту на поменутом сајту стоји да је први посао Мила Ђукановића било место премијера Црне Горе. Скоро три деценије каријере провео је као председник или премијер. Док се представља као напредан, прозападни лидер, изградио је државу посвећену корупцији и пружању уточишта организованом криминалу.
Ђукановић има дугу историју пријатељства са личностима из организованог криминала, умешан је у коруптивне радње и подмићивање бирача. Он је један од најгорих премијера на свету, а државни новац је често давао пријатељима, укључујући и оне из света организованог криминала, што је одвело Црну Гору у море дугова – пише, између осталог, у тексту о Милу из 2015. године на сајту OCCRP-a.
Затим, додају, како кажу, неке од најважнијих догађаја у његовој каријери:
1. Ђукановић и његови блиски сарадници били су укључени у велики посао кријумчарења цигарета са италијанским криминалним породицама Сакра корона унита и Камора. Оптужен је у Барију и отворено је признао да је ова трговина постојала, али је рекао да је његовој земљи био потребан новац. Позвао се на дипломатски имунитет како би оптужбе против њега биле одбачене.
2. Иако премијер тврди да је зауставио кријумчарење, OCCRP је открио да је Ђукановићев шеф обезбеђења управљао острвом Свети Никола које се користило за кријумчарење цигарета. Ђукановићев близак пријатељ Станко Суботић једно време је био власник острва. Овај контроверзни бизнисмен био је оптужен, али никад осуђен за активности у вези са кријумчарењем цигарета.
3. Ђукановић је од Црне Горе направио сигурни рај за бројне контоверзне личности из круга организованог криминала, укључујући Дарка Шарића, Станка Суботића, Насера Кељмендија, Сафета Калића, Брана Мићуновића и друге.
4. Приликом приватизације Прве банке, банка је доспела у руке његове породице, а његова влада уложила је у њу велике суме државног новца. Користили су је да перу новац и да дају велике кредите људима из света организованог криминала. Новчане позајмице одобравали су себи и својим пријатељима. Пошто кредити нису били отплаћивани, Ђукановић је породичну банку спасао тако што је приморао парламент да усвоји посебни закон. Да би обезбедио неопходни новац за банку у дуговима, продао је државну електроенергетску компанију и тражио да се средства уложе у банку. Када се Централна банка успротивила незаконитом пословању Прве банке, Ђукановић је отпустио гувернера и заменио га особом из своје породичне банке кршећи тако независност Централне банке.
5. Његова влада готово никад није проверила скандале о којима су писали медији. Тужиоци које поставља познати су по томе што истражују ко новинарима открива информације, али не и криминалце и корупцију – осим ако то не иде у корист Ђукановићу.
6. Учествовао је у продаји парцела на црногорској обали сумњивим личностима попут руских тајкуна или азербејџанским компанијама које контролише породица председника Алијева.
7. Ђукановић је 2015. подигао кредит од једне милијарде долара за изградњу 41 километра деонице аутопута. Тако је увећао јавни дуг и прекршио европске стандарде задуживања.
8. Од 2006. Ђукановић је користио јавни новац да би обезбедио 300 милиона евра државних гаранција за кредите које су узеле приватне компаније. Никаква камата није тражена. Више од половине ових кредита, 184 милиона евра, никада није отплаћено, па ће те дугове морати да плате грађани Црне Горе. Велики део суме – 130 милиона евра дугује Олег Дерипаска, руски тајкун и један од најбогатијих људи на свету.
9. Ђукановићева влада понудила је држављанство тада најтраженијем регионалном нарко-босу Дарку Шарићу. Држављанство би било одобрено да је Србија дозволила Шарићу да се одрекне српског.
10. Државне новине користе се за блаћење новинара и активиста који указају на свеприсутну корупцију.
На крају су текст завршили упечатљивим закључком: “Док он (Мило Ђукановић) говори о борби против корупције и повремено врши хапшења, то је обично чини у личном интересу.”