СЛУЧАЈ "Q" ГРОЗНИЦЕ УЗДРМАО ЦРНУ ГОРУ! Све више оболелих, ово је главни разлог заразе
У Црној Гори трећи случај Q грознице у последњих неколико дана
У Црној Гори је пријављен још један случај случај заразе Q (кју) грозницом код становништва, што је трећи случај у последњих некололико дана.
-Реч је о пацијенту пацијенту који је 1973. годиште, епидемиолошко испитивање у току - казала је докторка Сања Меденица из Института за јавно здравље за ТВ Вијести.
Она је казала да пацијент није навео контакт са оболелим животињама и да је Инфективна клиника пријавила случај.
Раније су пријављена два случаја заразе у Даниловграду.
-Можемо очекивати нове случајеве, нарочито код особа које су најризичније, односно које су биле у контакту са оболелим животињама - рекла је Меденица.
Казала је да Институт тренутно врши епидемиолошки надзор над 28 особа.
Опозициона Демократска партија социјалиста (ДПС) позвала је министра пољопривреде, као и челнике надлежних државних и локалних институција да поднесу оставке због, како је саопштено, "уверавања грађана да је грозница под контролом" и да "није преносива на људе".
Од почетка заразе у Црној Гори, еутаназирано је велики број грла заражених говеда.
Еколози тврде да се "зараза међу говедима проширила, јер се чекало дуже од 20 дана да се говеда усмрте и правилно закопају, пошто Црна Гора нема ни спалионицу, ни сточно гробље где се могу збрињавати лешеви животиња".
Мештани никшићке и даниловградске општине протеклих дана су протестовали због локација на којима су еутаназиране животиње закопане.
Владимир Ђаковић, директор Управе за безбједност хране, ветерину и фитосанитарне послове, каже да би ископавање животиња било много опасније него оно што је већ учињено.
-Ми ћемо да тражимо помоћ од Владе, да се одреди једна или више локација у Црној Гори, која ће бити обавезујућа, јер ово више није решење - навео је он.
Ђаковић је рекао да у Никшићу има више од 20 животиња које ће бити еутаназиране, а у Даниловграду још девет.
-До јучерашњег дана смо еутаназирали 103 ПЦР позитивних (крава). Не искључујем могућност да ће до краја та цифра пораћи до 200, или можда и премашити тај број - додао је он.
Он је казао да је млеко које прође термичку обраду (а све млекаре у Црној Гори термички обрађују млеко), апсолутно безбедно за људску употребу.
-Тренутно није забележено ниједно газдинство које производи сир, а да било које грло има коју грозницу - истакао је.
Ђаковић је рекао да ће ове или наредне седмице почети исплата штете газдинствима која су прва била погођена заразом.
Он сматра да је ситуација тренутно под контролом.
Црна Гора нема адекватно одлагалиште или постројење за безбједно уништавање остатака угинулих животиња, иако је Светска банка прије четири године одобрила кредит од 15 милиона евра за његову изградњу.
Извор: Србија Данас/Агенције