Асад преломио: Незамисливи сценарио потпуног војног ослобођења Сирије ПОСТАЈЕ СТВАРНОСТ (МАПА)
Све је спремно за одлучујућу офанзиву
Велика офанзива сиријске војске на југозападу земље, која је започела овог пролећа, ближи се крају. Готово сва територија је ослобођена изузев енклаве Исламске државе и појединих места где се милитанти још нису предали или је управо њихова евакуација након предаје.
Прочитајте и:
Шта се још мора догодити да би се рат у Сирији завршио? Два су елемента преостала - први је свакако северозападна провинција Идлиб уз турску границу која је под контролом милитаната. Други елемент је знатна територија источне и северне Сирије под контролом курдских снага.
Међутим, у предстојећем периоду Сирија би могла да реши оба елемента и на тај начин напокон да приведе рат крају - и то уз потпуну победу.
Сиријски председник Башар ал Асад дао је интервју за руске медије и притом поручио како ће идући циљ војне кампање бити провинција Идлиб којом владају милитанти и терористи.
- Сада је Идлиб наш нови циљ, али не само Идлиб. Ту су дакако и територији на истоку Сирије који се налазе под контролом разних група, ући ћемо у све те регије - поручио је сиријски председник.
Занимљиво је истакнути како Асад спомиње потпуно ослобођење Сирије дословно од првог дана - он своју мисију није мењао и био јој је предан чак и у тренуцима када је ретко ко осим њега веровао да би тај дан могао доћи. Сада се чини да је тај дан итекако могућ и ближи него икад.
Ваља споменути како је у истом интервјуу такође поручио како ће руска војска остати у Сирији и након окончања рата.
- Руске оружане снаге потребне су у овој регији због равнотеже, све док се глобална ситуација не промени, а када ће се она променити не знамо - рекао је.
Наравно, то није новост - већ раније је објављено како је Сирија дала на коришћење Русији зрачну базу Хмејмим на најмање 40 година.
Асад је такође позвао на повратак сиријских избеглица и нагласио како је то нешто о чему интензивно разговара с Москвом (из Русије су такође поручили како је битно да се становништво врати у Сирију).
Но, главно питање ускоро ће постати Идлиб. Како ослободити провинцију у коју су се задњих месеци склонили сви поражени милитанти у Сирији? Даље, Идлиб је барем делимично под контролом турске војске која активно сарађује с милитантима.
Изгледа тешко, али не и немогуће. За Сирију ће успех офензиве на Идлиб, када крене, поновно зависити, као и у случају југозапада, од спољних фактора.
Подсетимо, након ослобађања околине Дамаска војска није одмах кренула према југозападу. Чекало се неколико недеља. Зашто? Да би се припремила спољнополитичка ситуација. Наиме, милитанти, када је офанзива кренула, нису добили никакву спољну помоћ - очекивали су да ће се САД директно борити на њиховој страни, али то се није догодило.
Идлиб би могла бити слична прича. Битно је само осигурати ситуацију да се у рат не укључи турска војска. Ко то мора осигурати? Руски председник Владимир Путин и ирански предсједник Хасан Рохани,
Тренутак је погодан јер Турска у овом тренутку има боље односе с Русијом и Ираном него са САД. Штавише, Трамп управо прети како ће Турској увести "велике санкције" због притвореног америчког пастора. Ову нестабилност на релацији Анкара-Вашингтон Сирија и њени савезници морају искористити.
Сада се Ердогану још само мора, некако, показати да је пројекат с исламистичким милитантима у Сирији, који су имали за циљ свргнути Асада, пропао и да се неће више дизати из пепела, не након потпуног слома широм земље.
Ердоган је од већих амбиција већ одустао, а актуални циљ му је одбацивање курдских снага с турске границе, што је турска војска делимично и успела, нарочито након што су заузели регију Африн ове године.
Када је ослобођен југозапад сирије курдске снаге такође су постале свесне нове стварности и сада управо настоје обновити често комплексне и пољуљане односе с Дамаском. Наравно, ако ће се ускоро кренути у ослобађање севера и северозапада земље, Курди желе бити присутни и желе повратак у Африн.
Штавише, курдске власти у Сирији поручиле су како су њихове снаге спремне придружити се сиријској војсци у Идлибу уколико ће им то помоћи у повратку Африна.
Курди су дакако трагичари овог сукоба јер су наивно веровали да ће их САД искористити у сврху стварања некакве америчке нео-колоније на простору Сирије (или и шире), уместо тога САД их је само искористио без да су добили ишта заузврат.
Наиме, ових дана откривено је како је Русија нудила Израелу план према којем би се иранске и про-иранске снаге удаљиле на 100 км од израелске границе. Израел је тај план одбацио. Може ли се Ердогану понудити нешто слично када је реч о курдским снагама? Можда, и можда би он на то пристао.
Асад без длаке на језику: ДВА СУ РАЗЛОГА зашто је Сирија направила ДИЛ са Русијом на 40 година!
Курди, ако САД стварно више нема планове за њих, такође морали да пристану, а на томе ће Асад инсистирати - штавише, већ је поручио како сиријска војска планира да преузме контролу над целом Сиријом, а то укључује и Идлиб и територије где су курдске YPG снаге данас доминантне.
У овој ситуацији још једном имамо прилику да видимо до које мере спољнополитички фактори утичу на сам рат на терену, да не кажемо и "спољнополитичкее интриге" јер је комуникација задњих дана интензивна, што из Дамаска, Москве, Анкаре, Тел Авива, Техерана и Вашингтона, али заправо мало знамо о детаљима тих разговора осим да се исти воде.
Идеалан сценарио за Идлиб био би да битке уопште ни не буде, да се милитанти предају, интегришу натраг у склопу велике амнестије. Да ли је ли то оствариво? Можда и није, али у понављање успеха на југозападу био би добар сценарио по Сирију - једина опасност је, турска војна офанзива, али у овом тренутку, иако Анкара тврди како је "забринута" око најаве да ће сиријска војска кренути на Идлиб, нема већих назнака да је Турска уистину спремна ратовати овог врућег лета.
И већа политичка пријатељства су се распадала и поновно састављала од оног које је пре десетак година постојало између Асада и Ердогана. Добар део света желео је срушити Асада и он је опстао, то је нешто што би и његови непријатељи сада требало да цене.
Вести из Сирије, Ирака и Јемена прочитајте ОВДЕ.