ЕВО ШТА ИХ ЈЕ ОДАЛО: Американци се нашли у веома компликованој ситуацији - важан потез Пекинга
Москва пажљиво проучава ситуацију
Напад америчке војске и њихових савезника на Сирију представља флагрантно кршење међународног права са несагледивим последицама.
Прочитајте и :
Јуриј Швиткин, заменик шефа Одбора Државне думе за одбрану, каже да је овај напад чин агресије и кршење норми међународног права.
- Сједињене Америчке Државе и њихови савезници игнорисали су став Уједињених нација о неопходности спровођења истраге под окриљем Међународне организације за забрану хемијског оружја. Русија је предузела све неопходне политичке и дипломатске напоре како би овај напад спречила, а и даље предузима све неопходне кораке, укључујући и одређене војне. Москва доследно поштује међународно право и позива међународну заједницу да осуди овај напад - оцењује Швиткин.
Станислав Тарасов, стручњак за Блиски исток, каже да Москва пажљиво проучава ситуацију.
- Не искључујем да ће ускоро бити одржане консултације са Техераном и Анкаром. Такође, не искључујем да ће данас бити одржан телефонски разговор између Путина и Трампа. Након напада, Американци су се нашли у веома компликованој ситуацији, и то се види по врло контрадикторним изјавама које стижу из САД. Очигледно је да Вашингтон нема јасну и темељну стратегију за Сирију- каже стручњак Тарасов.
Душан Пророковић, политички аналитичар, оцењује да ће интервенција оставити велике последице на међународне односе у целини, а не само на регионалну безбедност на Блиском истоку.
Лажно ликовање Пенса: Трамп јасно ставио до знања да неће толерисати хемијско оружје
- Посматрајући припрему која је извршена кроз медије на Западу, као и поруке које су стизале од америчког председника, премијерке Велике Британије и председника Француске, напад није могао да буде избегнут. Сад много зависи и од тога како ће се званични Пекинг поставити у целој ситуацији. Што се осталих актера тиче, изузимајући Турску, која је отворено подржала бомбардовање, све остале реакције су очекиване - рекао је Пророковић.
- Америка није имала излазну стратегију за сиријску кризу већ две године - истиче Пророковић и истиче да је ДАЕШ, у који су много инвестирали, доживео тотални колапс, тако да је њима био потребан јак потез да би се вратили у игру на Блиском истоку.