Ирак се окреће Русији, ирачке власти рекле ЗБОГОМ Вашингтону!
Америка губи утицај у Ираку?
Након 14 година континуиране америчке војне интервенције у овој земљи, Ирак жели да Русија преузме водећу улогу у развоју, изградњи и одбрани ове ратом разорене земље.
Москва СПРЕМНА: Одговор Путина на америчке санкције Русији биће БОЛАН?!
Радујте се Ирачани, јер Путин шаље руске тенкове да вас ОСЛОБОДЕ из канџи џихадиста ИС?!
Потпредседник Ирака Нури ал Малики рекао је током посете Москви руском шефу дипломатије Сергеју Лаврову како у Багдаду постоји тенденција ка "развоју нових политичких околности у светлу регионалног мешања" као и да Ирак жели да "избегне страни политички ентитет" који намеће своју агенду.
Од рушења ирачког председник Садама Хусеина и постављања нове владе 2003, САД су играле главну улогу у унутрашњим питањима ове земље, што је нешто против чега се Малики и у прошлости борио. Од када је, међути, Русија ојачала свој утицај у Сирији и региону, Малики покушава да искористи економску, политичку и војну моћ Кремља како би истиснуо Вашингтон.
- Историјски, Русија има блиске везе с Ираком. Због тога бисмо желели видљиво присуство Русије у нашој земљи, како у смислу политике, тако и у смислу одбране. То би направило баланс у региону, његовим народима и земљама - рекао је Малики након састанка с посланицом Валентином Матвијено, пренела је агенција TASS.
- Ирак жели да оснажи стратешку сарадњу у областима као што су електропривреда, нафтни сектор, истраживачки сектор, универзитетско образовање, економоја и трговина, као и у политичким и војним сферама - истакао је Малики.
Након састанка са Сергејем Лавровим и Валентином Матвијенко, Малики је одлетео у Санкт Петербург где се састао са руским председником Владимиром Путином како би разговарали о великој куповини тенка Т-90 у вредности од чак милијарду долара.
Малики је годинама био критичар америчког присуства у Ираку, након што је војна интервенција 2003. увела Ирак у деценију и по борби са побуњеницима и терористичким групама као што су Ал Каида и Исламска држава, чија је офанзива 2014. године довела до друге америчке интервенције.
Ипак, напори Вашонгтона су се на терену углавном ослањали на остатке ирачке војске, курдске снаге и локалне милиције. С друге стране, Русије је у суседној Сирији сопственим војним снагама помогла је председнику Башару ал Асаду да преокрене рат у своју корист - како притив побуњеника, тако и против Исламске државе.
Руски успех се показао као велика компликација за покушаје САД да уништи Исламску државу удруживањем с разним побуњеничким фракцијама и касније курдским милицијама, чије сепаратистичке аспирације фрустрирају власти и у Багдаду и у Дамаску.
- Русија је дала невероватан допринос, нарочито у Сирији и Ираку, у спречавању дезинтеграције региона. Искрено вам се захваљујемо. Да није било вас, мапа региона би се променила, и то негативно по нас - рекао је Малики Путину.
Остале вести из Сирије и Ирака можете погледати ОВДЕ.