ПРЕЖИВЕО ТРИ ГОДИНЕ ПАКЛА! Београђанин био у рукама џихадиста ИС и једва се спасио!
Драматична прича нашег држављанина
Хасан Абдулах ел Сатаф (75), Сиријац који 40 година живи у Београду, пре три године отишао у родну Раку да среди папире око наследства... Када је град пао у руке ИС, Хасан је остао заточен и преживео ратни пакао... Пре три недеље побегао је из Раке и сад на граници са Турском чека да га врате у Србију.
Пукли ко ЗВЕЧКЕ: Про-амерички побуњеници на југу Сирије признали НАДМОЋ сиријске војске
Вођа Исламске државе мртав? Амерички министар одбране не потврђује нити негира
Београђанин пореклом из Сирије Хасан Абдулах ел Сатаф (75) три године је био заточен у сиријском граду Раки, главном упоришту Исламске државе!
Хасан, који има српско држављанство и више од 40 година живи у нашој земљи, отишао је 2014. године у Раку како би средио папире око породичног наследства. Међутим, његова драма почиње када су овај град освојили џихадисти Исламске државе.
Тада је морао да прекине сваки контакт са породицом, након чега је преживљавао ратни пакао у главном упоришту ИС. Успео је да побегне пре три недеље и сада на граници са Турском очајнички чека да га пребаце у Србију.
Макрон ТВРДИ: Француска не инсистира на одласку Асада, променили смо политику према Сирији
Хасан Абдулах ел Сатаф дошао је у Србију седамдесетих година прошлог века на студије стоматологије и у Београду је упознао супругу, Крагујевчанку, са којом има ћерку Зину.
У међувремену је добио наше држављанство и постао прави Београђанин. Међутим, одлука да се врати у свој родни град Раку како би регулисао наследство потпуно му је променила живот. Хасанова ћерка Зина ел Сатаф (32) каже да је и забринута и љута због драме кроз коју пролази њена породица.
У Ираку проглашен КАЛИФАТ: Група терориста се одметнула од ИС, прогласили Тел Афар за престоницу
- Све је било у најбољем реду док пре три године тата није одлучио да отпутује у родну Раку не би ли са браћом поделио наследство и продао га како би мени могао да обезбеди безбрижнију будућност. Била сам и тада против тога јер се рат ширио Сиријом, али је он био неумољив. Отпутовао је тамо и недуго затим ИС је потпуно освојио Раку и прогласио је престоницом тог самопрокламованог калифата - испричала нам је Зина.
Када је ИС загосподарио Раком, Хасан је био принуђен да остане у овом граду и придржава се крутих шеријатских правила како би сачувао голи живот.
- У почетку сам остала у контакту са њим и када је ИС освојио Раку. Међутим, једног дана ми је рекао да се неко време нећемо чути јер је ИС наредио да се искључи интернет по приватним становима. Могао је само да иде у интернет-кафе, где је морао да остави све податке о ономе кога зове, као и разлог звања. Ако би им било шта ту постане сумњиво, убију те без суђења. Зато смо прекинули контакт, а информације о њему сам добијала од рођака у Раки, који су млађи и успевали су некако да се "прикаче" на интернет - прича нам Хасанова ћерка.
УН тражи да Курди учествују у изради новог сиријског Устава
Хасанов пакао у Раки трајао је све до пре три недеље, када је успео да побегне и избегне готово сигурну смрт у крвавим сукобима који ових дана трају у том граду.
Докопао се сиријско-турске границе, где за њега почиње нова потпуно неочекивана голгота.
- Пре три недеље се јавио са сиријско-турске границе и рекао ми да Турци не желе да га пусте да пређе. Тражили су му гарантно писмо из наше амбасаде, не би ли потврдили да је држављанин Србије. Наш амбасадор у Анкари Данило Вучетић је послао гарантно писмо и њему и Министарству спољних послова, али и на саму границу. Упркос томе, мог оца и даље не пуштају. Турско министарство спољних послова је обавестило нашу амбасаду да му не дозвољавају улаз, и то без икаквих образложења. То све траје већ 20 дана. Зовем нашу амбасаду и наше министарство спољних послова, а они ми кажу да се врати у Србију преко неке друге земље. Знају ли они колико је "безбедно" ићи кроз околне земље - каже Зина.
Вести из Сирије и Ирака можете прочитати ОВДЕ.