ПРВА ГОДИНА мира: Где је Алепо данас и како је битка за град приближила Сирију ОКОНЧАЊУ РАТА
Слобода је скупо плаћена
У Алепу је све спремно за Божић, први у миру након година рата. Иако муслимани чине већину становника, хришћани су одувек чинили срж овог града.
Прочитајте и:
This ис #Aleppo today with thousands оф Syrians целебратинг the фирст anniversary оф итс либератион. The УС wanted the city то fall инто the хандс оф headchopping Јихадист гроупс ин the наме оф фреедом. Сеемс these thousands оф пеопле didn't цоунт ин the eyes оф the УС. #Syria pic.twitter.com/4UwzPhpxni— Walid (@walid970721) Децембер 21, 2017
Али, пре годину дана још су по улицама и трговима одјекивали покоји рафали док су милитанти напуштали град, у тада највећем њиховом поразу у досадашњем току рата. То је био крај Битке за Алепо која је почела у лето 2012. Милитанти Слободне сиријске војске и исламистичких формација на челу с Ал Нусром су тада из руралног залеђа упали у град и започели спиралу уништавања и страдања, губитака живота и рушења града и бега на десетине хиљада људи.
До средине 2013. милитанти су заузели пола града и довели готово у окружење западни Алепо под контролом владиних снага. Тада је Сиријска војска у великој офензиви деблокирала град, повратила велика подручја на истоку те готово довела у окружење источни Алепо. Такав статус quo дочекао је пролеће 2016. када је Сиријска војска прво прекинула једину битку за источни Алепо и у потпуности окружила милитанте. Након великих битака за деблокаду града у лето, у јесен је Сиријска војска започела ослобађати дистрикт по дистрикт. Продор у дистрикт Ханано је био кључан успех који је отворио врата у средиште источног Алепа. У децембру је Сиријска војска ушла у сам центар града и од тада је пораз милитаната био неминован.
Када је постало очигледно да су источном Алепу одбројани дани, кренула је невиђена медијска кампања, усмерена подједнако на Русију, која је оптужена за немилосрдно рушење града ваздушним нападима, као и сиријску војску за злочине над цивилима. Западни, али и остали светски медији који су их преносили, вриштали су о геноциду, преносећи твитове девојчице Бане која је изазивала Трећи светски рат против Русије те извештавала о херојским Белим кацигама који спашавају цивиле од рушења руске и сиријске војске.
Русија верује у НЕМОГУЋЕ? Москва се нада заједничкој борби против тероризма са САД
Злочина је сигурно било, као и девастације града, али то се дешавало и у Раки и Мосулу где су нападали Курди уз помоћ западне коалиције, али није било сличне медијске кампање. Разарања у Алепу такође нису на нивоу разрушености средишта Хомса. Ипак, стотине цивила су погинуле у борбама тих месеци у Алепу, а милитанти су са својим породицама, као и још увијек горљивим противницима владавине Башара ал Асада организовано изашли из града. Претпоставља се да је 35 000 људи отишло тада из града.
И о Бани и о Белим кацигама од тада се мало чуло. Данас је Алепо слабо занимљив западним медијима. Страдања и уништавања више нема, људи се помало враћају, а то никако не иде у прилог западној нарацији о овоме граду.
Асад НЕШТО спрема? Савезничке иранска и ирачка војска МАСОВНО улазе у Сирију
Битка за Алепо приближила је Сирију крају рата. Била је предуслов за овогодишњу стратешку офензиву Сиријске војске на истоку која је сломила терор ИС а у већем делу земље. Тигрови, елитна војна јединица Сиријске војске, кренули су управо из Алепа да би завршили у Ал Букамалу, прекинувши тако вишегодишњу опсаду Деир ез Зора. Битка за Алепо по многима је сломила моћ Ал Нусре и осталих исламистичких група које се нису до данас опоравиле што је још више отворило врата према крају окончању рата у Сирији.
Крш и рушевине на некадашњим линијама раздвајања, као и местима борби још увек немо подсећају на ратне страхоте. Обновљена је деломично за сада тек кључна инфраструктура попут електричне мреже, школа, болница те средишњих делова града.
Хути гађали палату САУДИЈСКОГ КРАЉА
Русија и Иран који су учествовали у борбама данас су највећи страни инвеститори у обнови метрополе. Русија је затражила од УНЕСЦО-а да помогне у реконструкцији Палмире и Алепа. Обнова ће коштати милијарде долара, свакако ће трајати годинама, а помирење још и дуже. Али, нема сумње да је крај борби у Алепу и његове опсаде најбоља ствар која се десила грађанима овог града, посебно онима који су остали. Они који су отишли, питање је хоће ли ће се икада вратити.