Путин склапа НЕОЧЕКИВАНИ договор са још неочекиванијим партнером који ће направити ЗЕМЉОТРЕС
Овај пакт би укључио Русију у ОПЕЦ
Саудијска Арабија и Русија раде на историјском дугорочном пакту који би могао да прошири контролу великих извозника над светским залихама нафте на дуги низ година.
Прочитајте и:
- Ријад и Москва разматрају уговор којим би се увелике проширио сада краткорочни савез који је почео у јануару 2017, након пада цена сирове нафте. Радимо на томе да једногодишње уговоре претворимо у споразум дуг 10-20 година – изјавио је за Ројтерс саудијски крунски принц Мохамед бин Салман, додајући да Русија и Саудијска Арабија имају оквирни споразум, али не и детаље.
Русија, која није чланица Организације земаља извозница нафте (ОПЕЦ), сарађивала је са 14-чланом групом раније, али уговор на период од 10-20 година између две стране био би без преседана
Саудијска Арабија, главни произвођач ОПЕЦ-а, ангажовала је Русију и друге земље које нису чланице те организације, да помогну да се исцрпи претерана снабдевеност, кад су цене нафте пале на испод 30 долара по барелу 2016. године, са 100 долара колика је била цена 2014.
Отад се цена нафте повратила на 70 долара, али је брз успон америчких произвођача шкриљаца ограничио раст цене.
Роберт Мекнели, из консултантске групе “Рапидан Енерџи”, каже да је Ријад желео помоћ како би разбио зачарани круг “бум-крах”.
- Историја је показала да без дугорочног, моћног, компетентног, дисциплинованог главног произвођача на тржишту нафте добијамо астрономске цене. Дивљу несталност какву смо видели последњих 10-15 година Русија и Саудијска Арабија више не желе да виде – рекао је он.
Дугорочни пакт између Ријада и Москве ефективно би укључио Русију у ОПЕЦ, јачајући њен стисак на Блиском истоку где су Сједињене Државе дуго биле доминантна супер сила.
Ројтерс подсећа да је прошлог октобра краљ Салман постао први саудијски монарх који је посетио Русију, обезбеђујући подршку руској економији ослабљеној западним санкцијама.
Крунски принц је предвидео да светска потражња за нафтом неће досећи врхунац до 2040, упркос напретку у технологијама обновљиве енергије и електричним возилима. Он покушава да оконча саудијско ослањање на нафту и удаљи економију од нафте и гаса до 2030.