ПУТНИЧКИ АВИОНИ У ВЕЛИКОЈ ОПАСНОСТИ? Какав је то систем МАНПАДС којим су џихадисти оборили Су-25?
Реч је о веома траженом ракетном систему, нарочито међу џихадистима
Лако преносиви ракетни систем ваздушне одбране (МАНПАДС или МПАДС) је ракетни систем типа земља-ваздух које војник користи ослањајући га на своје раме док лансира против-авионску ракету (СЛСАМ). Обично су вођена оружја и представљају претњу за авионе који ниско лете као и за хеликоптере.
Прочитајте и:
МАНПАДС су развијени четрдесетих година како би обезбедили лакши продор копнених снага и заштитили их од непријатељских авиона. Добили су велику пажњу, делом зато што су их наоружане групе користиле против комерцијалних авиокомпанија. Ови пројектили, приступачни и широко доступни кроз различите изворе, успешно су коришћени у протекле три деценије како у војним сукобима, тако и у оквиру терористичких организација.
Објављена фотографија погинулог руског пилота у Сирији (ФОТО)
Двадесет пет земаља, укључујући Уједињено Краљевство, САД, Шведску и Русију, производе ове преносиве ракетне системе. Поседовање, извоз и трговина таквим оружјем званично су чврсто контролисани због претње коју представљају за цивилно ваздухопловство, иако овакви напори нису увек били успешни.
Пројектили су дужине око 1,5 до 1,8 метара и тежине око 17 до 18 кг у зависности од модела. САМ (рамени ручни ракетни систем) обично има опсег детекције циља на око 10 км и опсег активног кретања на око 6 км, тако да су авиони који лете на 6.100 метара или више, релативно сигурни. Међутим, "ФИМ-92 Стингер" (верзија 1996) има опсег од 7.900 метара!
Сви чекају ТИГРОВЕ: Сиријска војска се СПРЕМА за напад на кључно упориште ИС у Хами (МАПА)
Акроним МАНПАДС се погрешно схвата да има јединствен облик "МАНПАД-а" - то је нетачно, јер чак и јединствена јединица и даље је систем и имаће завршни "С" у акрониму.
Данас се користи велики број модела ових система, попут: невођених, инфрацрвених, оних прве генерације, друге генерације, треће и четврте генерације, командни без потребе личног присуства, вођени - ласером.
Најважније КАРАКТЕРИСТИКЕ руског сухоја Су-25, обореног од стране џихадиста на северу Сирије (ВИДЕО)
Такође, треба рећи да је коришћен у бројним ратовима и сукобима мањег и већег интензитета, а посебна је посластица разним терористичким групама, које њиме могу да нанесу озбиљне ударце непријатељу, што је показао последњи пример обарања руског сухоја Су-25 у Сирији 3. фебруара.
Да подсетимо, током обарања руског авиона, погинуо је и пилот Роман Николајевич Филипов који се безбедно катапултирао, али је онда упао у жестоку борбу са џихадистима који су га потом ликвидирали. Више о томе погледајте ОВДЕ.
Џихадисти су ликовали и присвајали заслуге за обарање авиона, па је пуштен снимак тренутка када терориста испаљује ракету из МАНПАДС-а на руски Су-25, након чега је авион пао у околини града Саракиба у сиријској провинцији Идлиб. Снимак можете погледати ОВДЕ.
Вести из Идлиба погледајте ОВДЕ.
Вести из Сирије, Ирака и Јемена можете погледати ОВДЕ.