У нападу дроновима на руску базу у Сирији, ТЕРОРИСТИ користили високу технологију, а иза свега стоје ДВЕ земље
Употребљена сателитска навигација
Министарство одбране Русије објавило је да је систем одбране авио-базе Хмејмим осујетио покушај терориста да је нападну ударним беспилотним летелицама.
ШТИТ ЕУФРАТА наставља војну мисију у Сирији: Нерешени послови у Африну и Манбиџу
Први напад се догодио ноћу између 5. и 6. јануара, а тим поводом се у саопштењу руског војног врха наводи:
Тада се десет ударних беспилотних летелица приближавало авио-бази Хмејмим. Још три су летеле према поморској војној бази Тартус. Шест су наша средства за радиоелектронску борбу потчинила својој контроли. Три од њих су биле бесбедно спуштене на земљу изван базе, а три су екслодирале у ваздуху. Преосталих седам дронова – тврди се у саопштењу – оборили су зенитни ракетно-топовски системи Панцир-С који су на сталном дежурству око аеродрома.
Руски војни врх тврди да је све изведено без жртава и материјалне штете.
- У току је утврђивање откуда терористима дронови који носе оружје и експлозив. Независно од тога, већ сада је јасно да им им инжењерска решења, а напад дроновима могла ставити на располагање само земља са високоразвијеним технологијама сателитске навигације и дистанционог управљања које би обезбедило избацивање експлозива у тачно предвиђеним координатама - тврде Руси.
Ово се, по свему судећи, може односити само на Сједињене Државе и евентуално Ирзаел. Терористи су, у сваком случају, први пут користили технологију за навођење дронова на циљ помоћу ГПС-координата.
Сви дронови укључени у напад користили су технологију сателитског навођења на циљ.
Министарство одбране РФ тврди и да су сви били опремљени барометричким сензорима.
Дронови су носили експлозив са детонаторима стране производње.
Техничка експертиза заробљених дронова већ је показала да су терористи у стању да нападају беспилотним летелицама са растојања до 100 километара. А то значи да са поклоњеним технологијама већ сада могу изводити нападе и у другим земљама.
Свих 13 дронова послатих да нападну Хмејмим и Тартус полетели су са удаљености веће од 50 километара.
У свим случајевима се радило о дроновима авионског типа.
Пентагон је пожурио да саопшти да се дронови искоришћени за напад на две руске базе могу лако купити на отвореном тржишту.
Џихадисти напали руску базу флотом борбених дронова
Званични представник америчког Министарства одбране Адриан Ранких Галовеј додатно је нагласио:
- Такве технологије већ су користили терористи Исламске државе. Све је то доступно на отвореном тржишту и то изазвива забринутост.
Како ли је само сазнао какве беспилотне летелице су доступне на „отвореном тржишту”?
Све вести из Сирије, Ирака и Јемена можете прочитати ОВДЕ.