Вукосављевић: Нацрт стратегије културне политике до 2017.
Коначно добре вести!
Стратегија културне политике је документ важан за културу колико и устав за државу, поручио је данас министар културе и информисања Владан Вукосављевић и најавио израду нацрта тог документа до краја године.
Он сматра да је стратегија приоритет јер, како је рекао за "Новости", без тога нема ни јасних смерница ни доношења важних закона, као што је онај о позоришту или о културном наслеђу.
РАСПИСАН ЈАВНИ КОНКУРС! Диже се споменик Стефану Немањи (ФОТО)
Говорећи о положају појединих медијских кућа, министар је истакао да ће се трудити да се у наредних шест месеци донесе медијску стратегију.
- Верујем да ће то довести до сета закона у области медија. По општим узусима, доминатним у оквирима ЕУ, код нас се охрабрује излазак државе из власништва у медијима. Раније, када је држава финансирала медије, стварала је и предуслове за стабилност и независност од тржишта. Зато морамо да покушамо да преузмемо или прилагодимо успешне моделе чланица ЕУ - рекао је Вукосављевић.
СВЕТАЦ ЗА ЖИВОТА: Нико није причао тише, а да се чуо даље! На данашњи дан рођен је патријарх Павле
Нагласио је да ни у ЕУ не постоје јединствени стандарди, а као пример је навео Хрватску и Француску, у којима држава није сасвим изашла из медија.
- И Хина, и Франс прес, и АФП, су у потпуном или већинском власништву државе. За разлику од Немачке, на пример. Дакле, ни у Европи не постоји стандардизован модел - указао је Вукосављавић.
Министарство, нагласио је, може да обећа да ће озбиљно истражити околности, принципе, правила и праксу у земљама ЕУ и пронаћи решења која су се показала као најуспешнија.
- Имајући у виду специфичности и традицију, покушаћемо да у сарадњи с другим надлежним органима и институцијама предложимо један ефикасан и разуман модел у тој области - навео је Вукосављевић.
На питање како у свету захваћеном глобализацијом заштитити културне специфичности Србије, а бити део света, министар је одговорио да се мора дефинисати културни простор и његове вредности.
- Култура не сме да буде затворена према страним утицајима. Ипак, традиција треба системски и темељно да буде предмет пажње и застите. Верујем и да су Србији потребни њени културни центри у Пекингу, Москви, Берлину, можда и у Бриселу, и још понегде - каже Вукосављевић.
77 ГОДИНА ЧУВЕНЕ ФОРМУЛЕ 1: Овако је данас изгледала трка око Калемегдана! (ФОТО)
Он је најавио и да ће се озбиљније приступити обнављању Павиљона "Цвијета Зузорић".
- Срамота ме је због стања у које смо нехатом довели тај драгуљ београдске и српске архитектуре. Иначе, то је једини простор који је главни град израдио за специфичне глалеријске намене у последњих 90 година - истакао је Вукосављевић.
Упитан како постићи баланс тржишта и квалитета када је у питању откуп књига за библиотеке, министар је подсетио да у Министарству постоји комисија за откуп, која библиотекама препоручује наслове.
- Ако ће се откупљивати оно што је тиражно, онда нам није потребна комисија. Довољно је да се погледа листа бестселера. Недопустиво је да се за такве наслове издвајају државне паре. Ова и друге комисије морају активније да утичу на укус публике. У томе је улога државе и њених стручних, компетентних и одговорниих тела - сматра Вукосављевић.
ЗЕМУНЦИ, ХВАЛИТЕ СЕ ГАРДОШЕМ, А НЕ ЗНАТЕ МУ НИ ПРАВО ИМЕ: Ево једне од најчешћих земунских грешака!
Он је додао и да ће у установама у којима управни одбори нису формирани, као што је случај с Народним позориштем, бити основани веома брзо и да се не ради о недаљама, већ о месецима.
- Када је реч о другим установама, уверен сам да ће у разумно кратком року конкурси бити расписани и завршени и да ћемо имати директоре на њима изабране. Нисам присталица в.д. стања, осим у случајевима крајње нужде - истакао је Вукосављавић.
На питање да ли ће мењати управне одборе где већ постоје, одговара да неће ништа "ан блок" мењати.
- Охрабрићемо управне одборе да се енергичније ангажују, обављајући послове који су им поверени. Видећемо где за то постоје потенцијали, а тамо где их нема - доћи ће до промене - рекао је Вукосављевић.
Он је нагласио и да класичан репертоар мора да постоји у Народном позоришту и да држава то мора да финансира, па макар само један гледалац дошао да гледа Стерију, Софокла...
ОДЛИЧНЕ ВЕСТИ: Нова дворана у Београду за стрељаштво и гимнастику
Србија, оценио је министар, у културном смислу не сме да буде "хидроцефалус с великом главом и немоћним телом", односно да Београд буде стециште и седиште свега.
- Охрабриваћемо инстуитуције културе у унутрашњости. Пројектом ''Градови у фокусу'', шест градова у Србији добиће значајна средства. Не сме нам се више десити да се, практично, 90 одсто културног живота земље одвија у главном граду - закључио је Вукосављевић.