Да ли знате зашто је ВРАБАЦ симбол Београда? ЛЕГЕНДА стара шест векова ОТКРИВА МИСТЕРИЈУ (ФОТО/ВИДЕО)
Грађен, рушен, разорен, бомбардован, изнова изникао из пепела Београд има невероватну историју.
Престоница Србије Београд један је пре свега историјски град који иза себе има невероватну историју.
Кроз историју мења је много пута имена. Тако се му првим именима спомиње назив Сингидун(он) што представља келтско име Београда, те романизовано келтско име Сингудунум. У писму папе Јована Осмог, бугарском цару Јовану 878. године први пут се спомиње као Београд (Белиград). У Вуковом речнику 1818. године се спомиње као Бијоград.
Био је и Фехервар, што представља мађарско име, онда Weißenburg на немачком, Цастелбианцо представља италијански назив. Нацисти су му наденули име Принз Еуген Стадт.
Освајали су га многи. Али, оно што је занимљиво је прича о томе како је и због чега симбол Београда постао - ВРАБАЦ.
Ова мала, лепа и брза птица из рода птица певачица симбол је Београда због једне старе легенде старе шест векова.
Године 1456. Турци крећу на Београд током својих освајачких похода. У то време Београд је био мађарски град и имао важан стратешки положај. Овај поход био је други значајан поход на Београд, односно опсада. После пада Цариграда 1453. године, Турци су кренули северније, а Београд је био важна стратешка тачка.
"Памти, причај кад су падали, памти храбри строј" - Због ОВОГА се цео свет дивио јунацима Церске битке! (ВИДЕО)
Проверите да није и ваше на списку: СРПСКА ПРЕЗИМЕНА КОЈА ПОТИЧУ ОД ПЛАВЕ КРВИ
МИСТЕРИЈА ДВА ГРОБА ЛАЗАРОВОГ СИНА: Коме не одговара да мошти великог српског јунака буду пронађене?
Тако је султан Мехмед Други покренуо велику војску са циљем да освоји Смедерево, престоницу српског деспота Ђурађа Бранковића, и Београд, најзначајније угарско упориште на јужној граници.
Хришћани нису успели да се удруже те су на многобројнију турску војску кренули одреди које је окупио Јанош Хуњади, за кога се верује да је био српског порекла, трупе које је послао деспот Ђурађ, као и одреди слабо наоружаних крсташа.
Турци, иако надмоћнији ипак су се повукли. Разлог томе је био што је изгинуо много велики број турских достојанственика. Погинуо је румелијски беглербег Караџа, који је погинуо од топовског ђулета пре турског напада 21. јула, а у борбама испред града погинуо је заповедник јаничара, Хасан.
Такође, у борбама око Београда јаничари су тешко страдали. Међутим, страдали су и хришћани. Губици су били огроми са обе стране. Чак је и Мехмет Други у окршајима спречавајући своју војску да се повуче био рањен.
Легенда, која се свих ових векова и година одржава говори да је међу страдалима пронађен врабац који је прободен са три стреле. Тај призор остао је упечатљив, а прича се вековима преносила и тако је врабац постао и остао симбол Београда.
Такође, оно што је веома занимљиво је и чињеница да је врабац који је прободен са три стреле, према многим подацима, пронађен у близини данашње цркве Ружице.