"Изазива рак и неплодност код људи" Ова опасна хемикалија пронађена у флашираној и води са чесме широм земље, хитно се огласили стручњаци
Заувек хемикалије које се користе у широком спектру производа, од посуђа до одеће, присутне су и у флашираној и у води са чесме у Великој Британији, тврде научници
Ове супстанце, познате као пер-и-полифлуороалкил супстанце (ПФАС), могу опстати у животној средини хиљадама година.
Изложеност ПФАС-у повезује се с повећаним ризиком од различитих здравствених проблема, укључујући карциноме, урођене мане, проблеме са имунолошким системом и неплодност. Британски и кинески истраживачи пронашли су ПФАС у води из чесме и флашираној води, анализирајући узорке из Бирмингема, Вустера, Ковентрија, Дербија и кинеског града Шенжена. Резултати, објављени у часопису АЦС ES&T Water, показују да је ПФАС присутан у 99% тестиране флаширане воде, при чему су нивои обично виши у минералној води него у неминералним брендовима.
Само вода из чесме узоркована у Шенжену премашила је безбедан ниво ПФАС-а који је поставила Америчка агенција за заштиту животне средине (ЕПА). Највиши ниво забележен у студији био је 9,2 нанограма по литру.
Шта су "заувек хемикалије?"
Заувек хемикалије су класа индустријских једињења познатих као пер- и полифлуороалкилне супстанце (ПФАС), које се не разлажу у животној средини. Људи су изложени овим хемикалијама кроз контакт с храном, земљом и водом.
ПФАС се додају у разне производе, укључујући посуђе, теписоне и текстил, како би им повећали отпорност на воду и мрље. Контаминација овим хемикалијама често се открива у води у близини производних објеката, војних база и места где се користи пена отпорна на пламен.
Студије повезују ПФАС са повећаним ризиком од рака бубрега и тестиса, оштећењем имунолошког система, као и с урођеним манама, мањом порођајном тежином и смањеним одговором на вакцине код деце.
Истраживачи су открили да кључање воде или коришћење једноставних филтрационих врчева може смањити концентрацију ПФАС-а за до 90%. Професор Стјуарт Харад из Бирмингема напомиње да тренутни нивои ПФАС-а нису непосредна здравствена претња, али је континуирано праћење важно за заштиту јавног здравља.
Професор Ii Зхенг са Southern универзитета истиче да повећана свест о ПФАС-у може помоћи потрошачима да донесу информисаније одлуке о пречишћавању воде. Међутим, додаје да фактори као што су животни стил и економска ситуација такође утичу на изложеност ПФАС-у, што захтева даље истраживање.
Независни стручњаци, попут професора Оливера Џонса са Универзитета РМИТ у Аустралији, наглашавају да присуство ПФАС-а не гарантује штету. Дискусије о токсичности треба разматрати у контексту дозе и околности, јер изложеност УВ светлу, на пример, не значи аутоматски ризик од рака. ПФАС може доспети у узорке воде из различитих извора, што је ограничење које треба имати на уму.