ДА ЛИ ЗНАТЕ ПО ЧЕМУ ЈЕ СУТРАШЊИ ДАТУМ ТОЛИКО ЗНАЧАЈАН? Дан када су Срби победили, а Немачка бачена на колена
Велики рат је остао упамћен као најкрвавији рат који је до тада захватио човечанство
Немачко царство је 11. новембра 1918. године потписало акт о прекиду оружаних дејстава и капитулирало пред силама Антанте, чиме је завршен Први светски рат.
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/335754/vs.jpg?itok=2ubAYJPn)
ВУК КАРАЏИЋ ИМАО ЈЕ 13 ДЕЦЕ: Волео је једну жену, а изненадићете се кад чујете шта је морао да прода за имање у Тршићу
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/11/03/pjimage_5_2.jpg?itok=vCNE8VR4)
ОВАЈ ГРАД ЈЕ НА 13 ДАНА БИО ПРЕСТОНИЦА СРБИЈЕ! Варошица која је била поприште историјске драме
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/400931/profimedia-0209932460_1.jpg?itok=gqXGLd8J)
ПРОНАЂЕН УКРАДЕНИ ТИТОВ САТ: Скупоценост нестала без трага пре десет година
Тај дан се у Србији, као и у свету, обележава као Дан примирја, међутим, ово је истовремено и дан велике победе нашег народа, јер је до прекида једног од највећих и најкрвавијих ратова у историји дошло управо захваљујући храброј српској војсци.
- Акт о примирју означио је пораз Централних сила и био је важан предложак за почетак Версајске мировне конференције, која ће преуредити мапу Европе и политичке односе у наредних 20 година. Међутим, веома је важно знати да до овог не би дошло да није било пробоја српске војске и савезничких снага на Солунском фронту, а почетак пробоја је био 15. септембра, који данас обележавамо као Дан српског јединства, слободе и националне заставе - објашњава Огњен Карановић, историчар Центра за друштвену стабилност.
Потцењени Солунски фронт се, како каже, показао као кључан у Првом светском рату и кључан за његов завршетак.
- Сви су мисли да ће се рат завршити на Западном фронту, у биткама између Француске, САД и Велике Британије с једне и Немачке с друге стране. До 1917. се мислило и да Источни фронт с Русијом може допринети победи једне или друге стране, али нико није мислио да ће српско оружје у томе учествовати на пресудни начин. Пробој Солунског фронта је покренуо ланчану реакцију пада немачких савезника, па је Немачкој остало само да положи оружје - истакао је.
Забележено је, наводи Карановић, и да је немачки цар Вилхелм Други критиковао бугарског владара, који је имао готово милион војника под оружјем, речима: "Срамота, шачица Срба је одлучила судбину рата!".
Србија је претрпела велике жртве. Живот је, према процени, изгубило око 1,2 милиона грађана Србије, што војника, што цивила, односно око 25 одсто становништва. Процентуално највише у односу на број становника.
- Први светски рат означава најславније и најтрагичније дане у српској историји. Представља круну славе српског оружја и победу српске политике, националне еманципације и уједињења - каже Карановић и додаје да без обзира на то што се 11. новембар слави као Дан примирја, он несумњиво представља Дан победе за силе Антанте, а највише за Србију.
Неуништиви
Наталијина рамонда симбол победе
Цвет који се носи као званични симбол Дана примирја је Наталијина рамонда (Рамонда nathaliae). То је ендемска биљна врста која живи само на подручју централног Балкана. Биљка има запањујућу способност да као митска птица феникс васкрсава. Само мало капи воде довољно је да сасвим осушена биљка оживи.
Статистика
1,2 милиона Срба изгубило је живот у Првом светском рату
53 одсто српских мушкараца између 18 и 55 година страдало је током рата
350.000 људи умрло је од пегавог тифуса