СРБЕ СУ УБИЈАЛИ НОЖЕВИМА, КУНДАЦИМА, БАЈОНЕТИМА: Од суровог усташког злочина у Глини прошло је осам деценија
Језиво сведочење Љубана Једнака, јединог који је преживео масакр у српској цркви, опомиње да се овај злочин никада не сме заборавити
Тужна 80-годишњица једног од најмонструознијих усташких злочина почињених над недужним цивилима српске националности током Другог светског рата навршава се наредних дана.
Реч је о низу злочина почињених у месту Глина, где је према сведочењима Љубана Једнака, јединог који је преживео масакр у глинској цркви, наш народ, више од хиљаду њих, убијан ножевима за клање, бајонетима, кундацима, јер усташе нису хтеле да троше муницију на њих.
САМО СЛОГА СРБИНА СПАСАВА! Инцко нам учинио услугу: Након Републике Српске, следи СВЕСРПСКО УЈЕДИЊЕЊЕ и у Црној Гори?
САРАЈЕВО ЗАТЕЧЕНО МУЊЕВИТИМ ОДГОВОРОМ БАЊАЛУКЕ: Одмах закукали и потрчали код Инцка, захтевају само једну ствар
ШТА СЕ ДЕШАВА СА ХРВАТСКОМ ВОЈСКОМ? Још тројица припадника "пала на дрогу", један одбио тестирање
- Један од најпотреснијих и најдраматичнијих злочина је онај који се одиграо у српској православној цркви у том месту - саопштили су јуче из Музеја жртава геноцида уз подсећање да је након усташког злочина у Глини 13. маја 1941, у коме су масовно страдали Глињани, ово место прве године рата још два пута било место масовног страдања српских цивила.
- У оба злочина жртве су у Глину доведене са Кордуна из општине Вргинмост и били су део шире акције убијања Срба на Банији и Кордуну од 24. јула до 8. августа 1941. Први од два злочина се одиграо у ноћи између 29. и 30. јула 1941. године. Људи су махом са тадашње општине Топуско допремани у два сточна вагона, а број убијених није тачно познат. До сада су утврђена имена 203 убијених, а сумња се да је тај број од 300 до 700 - наводе из Музеја. Другом злочину претходило је окупљање Срба у Вргинмосту 3. августа 1941. ради наводног покрштавања, односно покатоличавања. Након отпуштања жена и деце, у Соколском дому је остало 1.038 мушкараца.
- Окупљени Срби су камионима и аутобусима превезени у Глину и већина је затворена у Цркву Пресвете Богородице, где је неколико дана раније већ био извршен први злочин. Мањи део Срба (вероватно њих 181) за које није било места у цркви одмах је одвезен до Новог Глинског Села, у чијој су околини убијени. Други злочин у цркви се одиграо у ноћи између 4. и 5. августа 1941. Утврђена су имена свих 1.038 убијених у другом злочину у глинској цркви - подсећају из Музеја.
Најпотпуније сведочанство о покољу оставио је Љубан Једнак, једини који је преживео масакр у глинској цркви, а како су Срби тамо мучени и убијани, детаљно је описао 1986. током суђења Андрији Артуковићу, усташком министру полиције из времена НДХ. Једнак је иначе преминуо 2017. године.
Црква у Глини срушена је у септембру 1941. Спомен-дом, на месту порушене цркве, подигнут је 1969. године.