ШТА СЕ ЗАИСТА ДЕСИЛО СЕДМОГ ЈУЛА 1941? Да ли је пукла прва устаничка пушка или је Шпанац пуцао у Србе?
Судија који је рехабилитовао убијене жандарме каже да је потребно време да би се прихватила истина
- Још увек постоје отпори да се прихвати истина о томе шта се десило у Белој Цркви 1941 - каже судија Гојко Лазарев, који је рехабилитовао жандарме које је пре 75 година убио Жикица Јовановић Шпанац.
Прича о последњем учеснику сарајевског атентата ће вас оставити без даха: ТЕШКА РОБИЈА, ЛОГОР, ПА ПОСТАО МИНИСТАР...
Да ли знате ко је написао чувени "говор" мајора Гавриловића? Исти човек је заслужан и за ОБНОВУ ХИЛАНДАРА
КРАЉ КОГА ЈЕ НАРОД ЗВАО ЧИКА ПЕРА: Најбољи владар ког је Србија икада имала
- Тог 7. јула 1941. Жикица Јовановић и још један локални алкохоличар Цветин Солдатовић пуцали су на обичне српске жандарме Богдана Лончара и Миленка Браковића, иако тамо и на 50 километара у околини није било ниједног немачког војника. Те чињенице које показују да то није могао бити почетак устанка против окупатора већ почетак борбе за власт и револуције неки и даље одбијају да прихвате - каже Лазарев који је сада председник Вишег суда у Шапцу.
Он наводи да највише отпора чињеницама пружају људи који су деценијама били изложени комунистичкој пропаганди која је 7. јул славила као Дан устанка у Србији.
- Људи тешко прихватају промене и стварност која је другачија од њихових уверења. Они који су били на страни Јосипа Броза не желе да сагледају чињенице па ће и ове године славити тај дан, када је у ствари Србин пуцао на Србина - наводи Лазарев.
- Тог дана у Белој Цркви и на 50 километара унаоколо није нигде било ни једног немачког војника - каже Гојко Лазарев.
На питање да ли је добијао претње због председавања већем које је 11. децембра 2008. рехабилитовало убијене жандарме, Лазарев одговара да су му упућиване оштре речи, али да их није схватао као претње.
- Неколико припадника партизанског покрета ми је упућивало разне речи. Један народни херој ми је рекао да је срамота што сам судија. Нисам реаговао јер је потребно време да се прихвати истина - наводи Лазарев.
Он је једно време остао без посла, али каже да у томе није била пресудна одлука о рехабилитацији жандарма, већ то што се борио против локалних моћника за независност судства.
Датум 7. јули 1941. када је политички комесар Жикица Јовановић Шпанац на Ивањданском вашару у Белој Цркви код Крупња убио српске жандарме Богдана Лончара и Миленка Браковића слављен је до 2001. године.
Првој прослави 1945. присутвовао је и Јосип Броз Тито који је предложио Јовановића за народног хероја. Богдану Лончару је 2000. подигнут споменик у порти цркве Светог Ђорђа у Белој Цркви, а поред њега је 2002. подигнут и споменик Миленку Браковићу.
- Лончар и Браковић су убијени без одлуке суда и без спроведеног поступка, само из идеолошко-политичких разлога, као жртве прогона и насиља од стране припадника партизанског покрета, чиме је повређено њихово право на живот - навео је судија Гојко Лазарев у образложењу рехабилитације Богдана Лончара и Миленка Браковића.
Да сте раније знали ово, мање бисте се ПЛАШИЛИ ЗМИЈА! Култ змијарника никада није УГАШЕН КОД СРБА, а једна врста је била ПОСЕБАН СИМБОЛ!
Да ли знате ко је први Србин у Америци? Отишао је пре Пупина и Тесле: ОСНОВАО ЈЕ ТЕКСАС, био судија...
СВЕ ТАЈНЕ ЦРНЕ РУКЕ: Ко је заправо био АПИС, најконтроверзнији српски пуковник, а ко његови саборци?
НАЈСТРАШНИЈА СРПСКА ИЗРЕКА: Користимо је СВАКОДНЕВНО, а њено порекло је ЈЕЗИВО И МРАЧНО
ПУЦАЊ КОЈИ ЈЕ ЗАУВЕК ПРОМЕНИО ИСТОРИЈУ: Пет митова о чувеном Гаврилу Принципу у које Срби верују!