КО ЋЕ ПРВИ ПРИЗНАТИ ИСЛАМСКИ ЕМИРАТ АВГАНИСТАН? Талибани доказали вештину на ратишту, сада је на реду дипломатија
Освајањем Кабула, талибани су постали де фацто владари Авганистана
Мање од недељу дана откако су талибани упали у Кабул, владе почињу да разматрају мучно питање када и да ли треба да признају исламистичку групу као легитимну владајућу снагу Авганистана.
ЖЕНА САЗНАЛА КО ГОДИНАМА ДОНОСИ ЦВЕЋЕ НА ГРОБ ЊЕНОГ БРАТА: После 70 година откривено право чудо (ВИДЕО)
"БУРКА ЈЕ НАШ НАЈМАЊИ ПРОБЛЕМ НАСПРАМ ОНОГА ШТА НАС ЧЕКА" Талибани сеју СТРАХ - речи Авганистанке леде крв у жилама
НИШТА НЕ БОЛИ КАО КАД ТЕ ПОРОДИЦА ИЗДА: Талибанима се придружио брат одбеглог председника Авганистана (ВИДЕО)
Талибани, група коју од 1999. године Савет безбедности Уједињених нација именује као терористичку, били су "парија" (најнижа каста) више од две деценије, пише Глас Америке.
Када су се талибани подигли из пепела након готово 10 година дугог неуспелог рата Совјетског Савеза у Авганистану и дошли на власт средином деведесетих, само су три земље формално признале њихову контролу над том земљом - Пакистан, Саудијска Арабија и Уједињени Арапски Емирати.
Како земље сада расправљају о ризицима и користима које би донело признавање групе, мало је вероватно да ће журити са доношењем одлука и могло би се догодити да претходно сачекају потезе других влада.
Амерички Стејт департмент ове недеље је приметио да "није дошло до формалног преноса власти" у Авганистану избегавајући да саопшти кога признаје као владајућу снагу.
Земље попут Русије и Кине мотре на регионални безбедносни вакуум који је остављен повлачењем САД и већа је вероватноћа да ће признати талибане као начин за проширење сопственог утицаја.
- На крају, док се западне чланице Савета безбедности фокусирају на питања попут женских права, Русија је највише заинтересована за регионалну безбедност и трговину дрогом - рекао је директор Међународне кризне групе Уједињених нација Ричард Гауан и додаје да Кина и Русија имају добре разлоге да буду прагматичне у обрачуну са талибанима, с обзиром на њихове непосредне регионалне проблеме.
- Нема смисла паничарити - рекао је руски амбасадор у УН Васили Небензија на хитном састанку Савета безбедности 16. августа, дан након што су талибани заузели Кабул. Он је рекао да ће амбасада Русије у том граду наставити да ради нормално.
- Што се тиче наших даљих званичних корака у вези са талибанима, ми ћемо их одредити полазећи од конкретних догађаја и конкретних акција талибана - рекао је руски изасланик.
Кина је недавно угостила девет лидера талибана у граду Тиањину на северу земље, те је у четвртак позвала међународну заједницу да "охрабри и усмери" талибане у позитивном смеру, уместо да врши већи притисак.
Пакистан, који је дуго био безбедно уточиште за групу, рекао је да улаже "активне напоре" у промовисање инклузивног политичког решења у Авганистану.
Западне земље би такође могле да заузму заједнички став по питању признавања. Следеће недеље ће се састати званичници Групе седам водећих индустријских нација како би разговарали о развоју догађаја. Лидери би могли да се сложе са списком мерила која би талибани морали да испуне пре него што размотре њихово дипломатско прихватање, наводи ВОА.
Више вести о дешавањима у Авганистану можете прочитати ОВДЕ.